Wystawa: 6-15.11.2016
Aukcja: 15 listopada 2016
Galeria MYSIA 3
ul. Mysia 3, III p., Warszawa
Organizator: FK Fotografia Kolekcjonerska przy współpracy Artinfo.pl

17. Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej

WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (1885-1939)
Potwór z Düsseldorfu, 1932
tonowana odbitka żelatynowo-srebrowa, 13 × 19,1 cm,
opis ołówkiem "Witkacy z Inką 1932 «Mały Domek» Zakopane" na odwrocie
vintage

Rekordowa aukcja! „Potwór z Düsseldorfu” najdroższą polską fotografią! Podczas 17. aukcji projektu Fotografia Kolekcjonerska padł rekord! Zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) „Potwór z Düsseldorfu” z 1932 roku sprzedano za łączną kwotę ponad 200 000 złotych. To najwyższa cena jaką dotychczas uzyskano za fotografię na polskich aukcjach.


Wbrew temu komunikatowi, w długofalowym projekcie aukcyjnym organizatorom nie chodzi tylko o przekraczanie kolejnych barier i uzyskiwanie rekordowych wyników finansowych. Aukcja ma na celu również, a może w stopniu zasadniczym popularyzatorski i edukacyjny charakter. Z braku stałych ekspozycji fotografii, z braku placówek muzealnych tego typu, które by regularnie i w sposób zaprogramowany metodycznie upowszechniały szeroko wiedzę na temat historii fotografii polskiej te kolejne aukcje są wartością nie do przecenienia.

Tak było i tym razem. Nazwiska takie jak Brandel, Bułhak, Dorys, Poddębski, Romer, Hartwig, Kosidowski, Rydet, Dłubak, Lewczyński to tylko kilka z plejady znakomitych twórców, którzy mają już trwałe miejsce w historii fotografii polskiej.

Z kolei możliwość obcowania z pracami artystów takich jak Natalia LL, Zygmunt Rytka, Zbigniew Libera, Paweł Althamer potwierdza jak różnorodne mogą być poszukiwania w obszarze fotografii współczesnej.

Jest również silnie reprezentowana cała grupa twórców młodszej generacji (Zbierski, Gęsicka) którzy dopiero są u początków swoich fotograficznych poszukiwań.

Wystawa fotografii zgłoszonych na aukcję. Fot. K. Wojciechowski
Wystawa przedaukcyjna. Fot. K. Wojciechowski
Wystawa przedaukcyjna. Z lewej praca Marka Gardulskiego Bez tytułu (W. III). Fot. K. Wojciechowski

Ta różnorodność i bogactwo oferty sprawia, że wystawy przedaukcyjne – w tym roku podobnie jak w ubiegłym odbywająca się w galerii Leica w Warszawie – dają coś w rodzaju lekcji historii fotografii z uwzględnieniem tego co dzieje się również obecnie.

Ogromną w tym pomocą jest starannie przygotowany katalog (również do pobrania w wersji PDF) i dokładne potem informacje o wynikach aukcji podane na stronie internetowej.

Sam fakt że odbyła się już 17 Aukcja Fotografii dobrze świadczy o wytrwałości i konsekwencji w budowaniu rynku kolekcjonowania fotografii w Polsce. Za to właśnie należą się słowa uznania dla organizatorów tego wartościowego przedsięwzięcia.

MG

Aukcja. Fot.: materiały organizatorów.
Aukcja. Fot.: materiały organizatorów.

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2021 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2021 Zeta-Media Inc.