Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. Na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji Forum.
Warszawa, Galeria Plenerowa DSH, skwer im. ks. Jana Twardowskiego (róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej)
22.06. – 30.10.2016.

Warszawa Siemaszki

Zbyszko Siemaszko, Warszawa, 1959

Od pewnego czasu można zaobserwować zjawisko komuno-nostalgii. Przejawia się to szczególnie w podkreślaniu społecznych wartości minionego systemu, jego osiągnięć w dziedzinie odbudowy zniszczonego po II wojnie światowej kraju. Można zatem powiedzieć, że twórczość fotograficzna Zbyszka Siemaszki, wybitnego fotografa odbudowy, a przede wszystkim budowy powojennej  Warszawy, jest tego  najlepszym przykładem.

Okazja nadarza się szczególna: zaledwie ponad rok od jego śmierci Dom Spotkań z Historią i Agencja Forum przygotowały plenerową wystawę zdjęć Siemaszki na skwerze obok pomnika Prusa, nazwanym od niedawna skwerem im. ks. Jana Twardowskiego.

Oglądając te znakomicie wykonane i świetnie skomponowane fotografie można powiedzieć, że praca tego fotografa, potwierdza ową tęsknotę za klarowną i czystą przestrzennie Warszawą.

Zbyszko Siemaszko, Warszawa - Grand Hotel
Zbyszko Siemaszko, Warszawa - Plac Konstytucji
Zbyszko Siemaszko, Warszawa, 1962.

Siemaszko wykonał setki zdjęć dla tygodnika Stolica i dziesiątki reportaży. Jego oczkiem w głowie była architektura miasta, której nadawał w swych zdjęciach własną interpretację. Warszawa w takim ujęciu wyglądała zapewne znacznie lepiej niż w rzeczywistości, nie skażona jeszcze wielkokapitalistycznym bezhołowiem budowlanym czy dziesiątkami szpecących ją reklam i bannerów. Niektóre ujęcia, zwłaszcza widoki panoramiczne nowo budujących się osiedli przywodzą na myśl architekturę białoruskiego Mińska. Wszystko na tych fotografiach wydaje się mieć swoje miejsce, jest rozmach i monumentalizm zarazem.

Z kolei architektura fotografowana w latach 60. nabiera światowego odcienia. W niektórych wówczas powstających budynkach, takich jak Supersam, Dom Chłopa, przystanki kolejowej linii średnicowej np. Ochota czy Powiśle, przeszklone pawilony dużych sklepów, widać wpływy modernistycznej architektury Zachodu. Zdjęcia Siemaszki doskonale oddają zalety tych budowli. Fotografując również ulicę, może nie zawsze w stylu street photography, jak to obecnie powiedzielibyśmy, dawał własną interpretację miasta, będącą dla nas dzisiaj nostalgicznym spojrzeniem w przeszłość.

Warszawa, ok. 1969-1970. Skrzyżowanie Alej Jerozolimskich z ulicą Marszałkowską (obecnie rondo Dmowskiego).  Fot. Zbyszko Siemaszko / FORUM
Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji Forum. | Dream of a City. Warsaw In the 1950s and 1960s in the photos of Zbyszko Siemaszko from the FORUM Collection.
Kuratorzy: Katarzyna Madoń-Mitzner, Krzysztof Wójcik.
Katalog wystawy: ISBN 978-83-62020-77-5

W czasie wernisażu dyrektor DSH podkreślała jak sugestywną wizję stworzył Zbyszko Siemaszko i jak bardzo twórcza może być fotografia dokumentalna.

O historii miejsc utrwalonych na fotografiach mówił znany warsavianista Jerzy S. Majewski, a w wydanym starannie katalogu o samym fotografie opowiada współtwórca Agencji Forum - Krzysztof Wójcik, który został przyjęty na staż do redakcji pisma „Perspektywy” w 1982 roku. W jego wspomnieniu Zbyszko Siemaszko był nie tylko znakomitym profesjonalnym fotografem ale również życzliwym i pogodnym człowiekiem, pomimo traumatycznych przeżyć wojennych, kiedy to walczył w Oddziale Szczerbca Armii Krajowej na Wileńszczyźnie.

Na wernisażu wystawy obecni byli również syn i wnuk Zbyszka Siemaszki, którzy z powodzeniem prowadzą zakład fotograficzny przy ulicy Grójeckiej na warszawskiej Ochocie, kontynuując tym samym rodzinne fotograficzne tradycje.

Marek Grygiel

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

Pamiątki po Zbyszku Siemaszce. Fot. Maciej Jazwiecki
O historii miejsc utrwalonych na fotografiach mówił warsavianista Jerzy S. Majewski

 

 Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.