-
Wałbrzyski Klub Fotograficzny
„Ponad widzianym”
Wystawa fotografii inspirowana poezją Mariana Jachimowicza
Galeria Pod Atlantami PiMBP
Wałbrzych, Rynek 9, 58-300
23.02. – 30.03.2019
-
Tomasz Wasilewicz
Inżynieria spojrzenia
Muzeum Porcelany
Wałbrzych ul. 1 Maja 9
23.02. – 20.03.2019
-
Wałbrzyski Klub Fotograficzny
Bitwa na zdjęcia
Art Cafe „Pod Pretekstem”
Wałbrzych, ul. Rycerska 1
23.02. – 20.03.2019
-
Tadeusz Rolke
Moda Polska w Wałbrzychu
Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA
Wałbrzych, ul. Wysockiego 29
24.02 – 30.03.2019.
-
Andrzej Ślusarczyk
Fotografie
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Wałbrzych, ul. Słowackiego 26
14.12.2018 – 13.03.2019
Weekend fotografii
Relacje o ważnych wydarzeniach spoza Warszawy pojawiają się w mediach coraz rzadziej. Staliśmy się bardzo centralistyczni, również w obszarze fotografii. Ale wiadomo, że poza stolicą dzieją się rzeczy wartościowe i interesujące. Wystawy, festiwale, spotkania, dyskusje. Jak chociażby otwarta niedawno wystawa Wojciecha Prażmowskiego w Czytelni Sztuki w Gliwicach, czy odbywający się w Wałbrzychu Weekend Fotografii.
Wałbrzych, jak nie wiele polskich miast średniej wielkości, ma swoje zwarte środowisko fotograficzne, odważnie sięgające do swych własnych, lokalnych tradycji kulturowych. Na pewno postacią wybitną był nieżyjący już poeta Marian Jachimowicz (1906-1999). Jego twórczość stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy pt. „Ponad widzianym”, zorganizowanej przez członków aktywnie od kilku lat działającego Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego. Wystawa, indywidualnie zinterpretowane przez członków Klubu fragmenty poezji Jachimowicza, została zaprezentowana w Galerii Pod Atlantami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przy okazji warto dodać, że biblioteka może poszczycić się specjalną ekspozycją poświęconą temu wybitnemu poecie. Fotografie bardzo kameralne i wysublimowane, nie uciekające się nadmiernie do wyszukanych efektów, odczytuje się jako ciekawy komentarz do wierszy i jako własny, osobisty głos każdego z autorów. Wydawać by się mogło, że formuła tak pomyślanej wystawy została już dawno wyeksploatowana, ale w tym przypadku, kilka prac szczególnie przykuwa uwagę trafnością wizualnego dialogu z poezją Jachimowicza.
Wałbrzyski Klub Fotograficzy
ISBN 978-83-88257-36-0
Z kolei indywidualna wystawa wieloletniego członka Klubu - Tomasza Wasilewicza, otwarta w Muzeum Porcelany, to interesujące połączenie eksponowania zdjęć, z bogatymi zbiorami muzeum. Wałbrzych, jeszcze do niedawna posiadał cztery fabryki porcelany, do dzisiaj przetrwała jedna, ale tradycje pozostały i silnie tkwią w świadomości mieszkańców.
Tomasz Wasilewicz, skądinąd absolwent Politechniki, zatytułował swój pokaz „Inżynieria spojrzenia” i jest to właściwa decyzja. Jego zdjęcia odznaczają się precyzją, a jak pisze w tekście towarzyszącym ekspozycji Jarosław Michalak, konstruuje kadry tak, aby nie znalazł się na nich żaden zbędny element. Fotografie Wasilewicza są uporządkowane i przemyślane, każda z nich to zamknięta i dopowiedziana do końca historia. W swej wysublimowanej i oszczędnej poetyce są jakimś nawiązaniem do twórczości fotografów z kręgu jeleniogórskiego, takich jak choćby zmarły niedawno Wojciech Zawadzki. W niczym to jednak nie ujmuje im rzetelności warsztatu i autorskiego, własnego, odczytania czasu i przestrzeni.
Trzecim chronologicznie rzecz biorąc wydarzeniem Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii był wernisaż w kawiarence „Pod Pretekstem”, gdzie często spotykają się członkowie Klubu. Wystawa pod efektownym tytułem „Bitwa na zdjęcia” to pokłosie całorocznego konkursu na najlepszą fotografię miesiąca. Takie konkursy odbywały się w poprzednich latach, wiec najciekawszym byłoby ich porównanie. Dla porządku podajmy, że laureatem obecnej edycji został Artur Rak, a Prezes Stowarzyszenia WKF przyznał specjalną nagrodę dla Joanny Chmielewskiej za „humor w fotografii”.
Ostatnim wydarzeniem Weekendu Fotografii było otwarcie wystawy Tadeusza Rolke pt. „Moda Polska w Wałbrzychu”, a także spotkanie z nim w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Miejsce to jest stosunkowo od niedawna aktywne na kulturalnej mapie miasta. Powstało w wyniku adaptacji autentycznej kopalni na ośrodek muzealno-wystawienniczy o szerokiej działalności kulturalnej. Odbywają się tutaj nie tylko wystawy, ale również koncerty, spotkania, realizowane są projekty edukacyjne. Wcześniej staraniem WKF, który na czas Weekendu współpracuje ze Starą Kopalnią, odbyły się tutaj wystawy m.in. Pawła Żaka i Bogdana Konopki.
Otwarta w przestronnej sali na parterze obiektu wystawa Tadeusza Rolke spotkała się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że autor bywał już w Wałbrzychu wcześniej zapraszany na spotkania autorskie, a w grudniu 2017 roku prezentowana była w Bibliotece pod Atlantami jego wystawa pt. „Miejsca. Rekonstrukcja III.”
Tym razem kurator wystawy, Jarosław Michalak, nawiązał celowo do historii. W latach 60. i 70. mieścił się w Wałbrzychu na ulicy Słowackiego salon Mody Polskiej (obecnie lokal biura turystycznego). Toteż zdjęcia Tadeusza Rolke ściśle wiązały się z modą. Wybór fotografii na wystawę przez kuratora był o tyle ciekawy, że na tych ponad 30 zdjęciach znalazło się też kilka mniej znanych, nie prezentowanych do tej pory publicznie.
Dopełnieniem pokazu było spotkanie z Tadeuszem Rolke, podczas którego zaprezentowano znacznie szerzej zbiór jego fotografii dotyczących mody, co również pozwoliło na liczne dygresje i anegdoty z bogatego życiorysu artystycznego autora tych prac.
Nie obyło się bez niespodzianki przygotowanej przez organizatorów. W czasie wernisażu nastąpiły odznaczenia honorowym członkostwem Wałbrzyskiego Klubu Fotografii Tadeusza Rolke i piszącego te słowa, a także nagle pojawił się wspaniały tort, który premierowo zapoczątkował świętowanie 90. urodzin Tadeusza Rolke, przypadających w tym roku (24 maja).
Na koniec tej relacji warto odnotować, że Wałbrzych mając swój festiwal fotograficzny zrealizowany przez Stowarzyszenie WKF z pomocą miejskich instytucji kulturalnych, na miano tego festiwalu w pełni zasługuje. Bowiem w kolejnym miejscu, już niejako off-program można oglądać otwartą jeszcze w grudniu ub. roku bardzo interesującą wystawę fotografii Andrzeja Ślusarczyka. Sterylnie białe, idealne dla prezentacji czarno-białej fotografii wnętrza wałbrzyskiej Galerii BWA zmieściły rodzaj niewielkiej retrospektywy tego autora, który fotografuje od ponad 50 lat i wystawiał na pięciu kontynentach zdobywając wiele nagród. Jest także współautorem kilku książek m.in. „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” (2000), „Akt w Polskiej Fotografii” (2013), a także autorskiego albumu „Wałbrzych – Powidoki” (2010).
Należy mieć nadzieję, że pomimo ogromnego wysiłku organizacyjno-finansowego w realizacji tegorocznej edycji, jaki poniosło Stowarzyszenie Wałbrzyski Klub Fotograficzny, przyszłoroczna edycja Weekendu Fotografii odbędzie się w tym samym terminie i z równie bogatym programem.
Marek Grygiel
Zobacz też:
Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.