IV Warszawski Maraton Fotograficzny

Tegoroczne tematy:

ZMYSŁY / UCZUCIA

1. Autorska interpretacja numeru startowego
2. Miłość
3. Smutek
4. Smak
5. Wzrok
6. Duma
7. Dotyk
8. Radość

Zwycięzcy

1. miejsce Aneta Derkacz
2. miejsce Justyna Jezierska
3. miejsce Maria Seta

Krótka relacja z takiego masowego wydarzenia – w Fotomaratonie wzięło udział ponad 400 osób - nie powinna zaczynać się od ocen. Ale może lepiej będzie się uwolnić z tej powinności od razu.

Tegoroczny Fotomaraton przyniósł zarówno ciekawe rozwiązania jak i pewne rozczarowanie. Szczególnie całościowe myślenie o zestawie nie wytrzymywało próby. Zdarzały się bardzo przemyślane ale i niekiedy spontaniczne zdjęcia, ale zestawione w jednym ciągu tych ośmiu tematów nie wytrzymywały konfrontacji z całością. Jednak o atrakcyjności zestawu powinna decydować całość. W tym miejscu nasuwa się myśl o tym, że fotografia polega również na fotoedycji, tj odpowiednim wyborze odpowiednich zdjęć, tak by współgrały ze sobą, żeby wzajemnie się nie osłabiały. Z tym zapewne uczestnicy mieli najwięcej kłopotu. Bo przecież jury do trzech głównych nagród oceniało cały zestaw, a tylko sponsorzy wyznaczyli nagrody za pojedyncze zdjęcia dotyczące danego tematu. I mieli tutaj wydawałoby się dużo więcej możliwości.
Czy z nich skorzystali?

Odpowiedź na to może przynieść planowana przez głównego sponsora czyli Green Caffé Nero wystawa. Ma ona zawierać wybór najciekawszych i najwartościowszych fotografii. Ta wystawa będzie zapewne nagrodą wyróżnienia dla tych, którzy głównych trofeów nie zdobyli. Będzie również możliwością do konfrontacji zdjęć nagrodzonych z tymi, które pewnie blisko tych nagród się znalazły. A gdyby je wyodrębnić z poszczególnych zestawów to nie było ich mało. Uczucia i zmysły – to temat rzeka, nieograniczona możliwość interpretacji. Ale jak to w Fotomaratonie bywa, wykonanie zdjęcia dotyczącego jednego tematu podlega średnio 60 minut. A więc liczy się szybkość decyzji, refleks, umiejętność kojarzenia niekiedy abstrakcji z rzeczywistością. Utrudnienie to jest więc decydujące i wielu uczestników w poszczególnych sekwencjach świetnie sobie z tym poradziło. Gorzej gdy przyszło do komponowania zestawu. Tu nierówności i niespójności zaniżały wartość całej przebytej fotomaratonowej drogi.

Start WMF, Bulwary nad Wisłą
Na trasie Maratonu - ulica Targowa

Miejmy nadzieję, że kolejna edycja Fotomaratonu za rok, zgromadzi nie tylko tych którzy kolejny raz wzięli w nim udział, ale również nowych uczestników. Oni być może swoim świeżym okiem i entuzjazmem również przyczynią się do podwyższenia poziomu tej w końcu przecież rekreacyjno-edukacyjnej imprezy, nie na darmo cieszącej się wzrastającym powodzeniem.

Dowodem na to jest już konkretyzujący się pomysł, zrealizowania w przyszłym roku Fotomaratonu także w Krakowie. Niewykluczone, że do grona miast – organizatorów dołączą inne miejscowości. Fotografowanie czy utrwalanie i zapisywanie za pomocą obrazu bezpośrednio otaczającej nas rzeczywistości, jak i naszych na jej temat refleksji, staje się wydarzeniem nie tylko o charakterze towarzyskim ale i społecznym. Rozwija naszą wizualną wrażliwość i integruje miłośników fotografii. W jak najlepszym znaczeniu.

16 października w Sali Marmurowej Pałacu Kultury odbyła się uroczysta gala podczas wręczono trzy nagrody główne i nagrody fundatorów dotyczące poszczególnych tematów. Więcej zdjęć z gali można zobaczyć na stronie Fotomaratonu na Facebooku.

Marek Grygiel

Aneta Derkacz odbiera 1. nagrodę WMF 2023
16 października 2023 - gala i wystawa nagrodzonych prac IV WMF

Zobacz też:


W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 



Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.