Maaike Koning
WAIT AND SEE (WACHT AF)
exhibition and book
Gallery WM
Elandsgracht 35, Amsterdam, 1016TN
19.04 – 18.05.2024

Między nadzieją a rozpaczą

Nieprzewidziane, nagłe wydarzenia w naszym życiu często nasuwają obserwacje o jakie wcześniej byśmy siebie nie podejrzewali. Wystawa i książka wydana przez holenderską artystkę Maaike Koning jest taką właśnie obserwacją i refleksją.
Autorka nagle znalazła się w obliczu choroby. Rzadki rodzaj raka, na którego diagnozę trzeba było czekać trzy lata. Okres ten wypełniony został częstymi odwiedzinami w ośrodkach zdrowia, szpitalach, laboratoriach. Wiązało się to z bezustannym oczekiwaniem. Słowo „poczekalnia” stało się tutaj kluczowym terminem i zarazem głównym punktem wyjściowym dla jej obserwacji. Nie tylko tych zewnętrznych, czego śladem są zdjęcia i fotokolaże jakie wypełniają wystawę, ale również pewien stan ducha odnotowany w towarzyszącej wystawie publikacji.

Zdjęcia zaczęła robić dosyć wcześnie. Nie powodowało to większych protestów innych osób które, jak to się teraz zrobiło w zwyczaju, oczekując na swoją kolejkę zanurzonych było w sprawdzaniu wiadomości i innych rzeczy w swoich smartfonach. A ona robiła te zdjęcia właśnie telefonem, niepozornie i niepostrzeżenie, tak, że nikt tego specjalnie nie zauważał. Jednakże zdjęcia, które powstały nie mają charakteru dokumentalnego zapisu. Są raczej metaforą. Wprzęgnięte w kolaże z dodanymi elementami architektonicznych wystrojów, tworzą raczej kompozycje symboliczne.

Na wystawie są również obiekty. Na przykład klasyczne, „poczekalniowe” krzesło obite czerwonym skajem na metalowych nóżkach. To krzesło artystka uwiecznia na kilku zdjęciach, z których na poczesne miejsce wysuwa się jego wizerunek w zupełniej pustej przestrzeni jakiegoś szpitalnego pomieszczenia.

Innym ważnym i jakże symbolicznym elementem jest umieszczone w ostatniej sali niewielkiego akwarium w którym unosi się w powietrzu mała biała rybka przypominające z kształtu małego rekina. Ale nie jest to rekin. "To szklany sum. Mój syn też go ma. Ryba symbolizuje to, jak się czułam w poczekalni. Jest się zamkniętym, a lekarze widzą cię na wylot” - wyznała w jednym z wywiadów.

 

To co nadaje wystawie swoisty rytm to zróżnicowane formaty prac i trafne zastosowanie kilku wymiarów. Linearność i płaskość fotokolaży przenika się z trójwymiarowością autentycznego wspomnianego krzesła i szklanym sześcianem akwarium. Kilkanaście małych fotomontaży umieszczono na specjalnej półeczce a niektóre fotografie o większych rozmiarach pozbawione są ram i wprost przytwierdzone do ścian galerii.

Maaike Koning - Wacht Af
1st edition (April 2024), Language: ‎ Dutch, 256 pages, Dimensions: ‎ 12.3 x 1.8 x 18 cm
ISBN-10 ‏: ‎ 9081959034
ISBN-13 ‏: ‎ 978-9081959032

Katalog, a raczej niewielkich rozmiarów książka jest może jeszcze dodatkowym znakiem podzielenia się własnymi przemyśleniami na temat choroby, kiedy oczekuje się na wyniki, dążąc do złapania równowagi emocjonalnej w tych zmaganiach o zdrowie. Poczekalnia kojarzyła się kiedyś z czytaniem… no cóż, teraz mamy smartfony. Ale może ta książeczka, którą wydano w jednolitej niebieskiej oprawie i również z niebieską czcionką wewnątrz ma na celu złagodzenie emocji i poczucia nadziei jakie zawsze towarzyszy w momentach chorobowego kryzysu.

Mając na uwadze, że autorka od lat zajmuje się obrazem, fotografią, grafiką oraz ilustracją prasową. Próba poszerzenia tych umiejętności o zapis literacki jest szczególnie godna uwagi.

Natomiast w aranżacji wystawy pomagała jej córka, której zasługą jest na pewno bardzo logiczny i uporządkowany układ całej ekspozycji. Mimo, że przecież tematem wiodącym jest poważna choroba i związane z nią, rozłożone w czasie emocje, wystawa Maaike Koning pobudza wyobraźnię i stawia pytania na które może kiedyś będziemy sobie musieli odpowiedzieć. Ona zrobiła to za pomocą obrazów, nielicznych przedmiotów i tekstu. Okazuje się, że tak też można.

Marek Grygiel

podziękowanie: Wanda Michalak, Paul Schäublin, Sebastian Rypson

Wernisaż wystawy 19.04.2024
Maaike Koning (w środku)
Wernisaż wystawy 19.04.2024
Maaike Koning (z prawej)
Wernisaż wystawy 19.04.2024

 

Zobacz też:

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.