Numer 2 (22) / 96


Spotkanie z fotoedytorem

 N a zaproszenie Fundacji Konkursu Fotografii Prasowej i The British Council w połowie czerwca przebywał w Warszawie Colin Jacobson, jeden z najbardziej znanych na świecie fotoedytorów. Jego dziełem jest wydawany w Anglii kwartalnik REPORTAGE, w którym zamieszczane są wybitne fotoreportaże z całego świata. Jacobson uznawany jest za jednego z najwybitniejszych specjalistów w edytowaniu zdjęć prasowych. Jego dziełem jest oryginalna makieta graficzna magazynu dziennika THE INDEPENDENT. Dwukrotnie organizował prezentacje zdjęć podczas Rencontres Internationales de la Photographie w Arles. Czterokrotnie uczestniczył w jury World Press Photo, dwa razy jako przewodniczący.

Spotkanie z Jacobsonem odbyło się w nowoczesnym kompleksie FUJI przy ulicy Płowieckiej. Wzięło w nim udział w sumie ponad 100 osób związanych z fotografią, głównie fotografów, fotoedytorów, grafików, ludzi, którzy zawodowo zajmują się ilustracją prasową. Colin Jacobson omówił zasady jakimi powinni się kierować wybierający zdjęcia, a także dokonał analizy kulku przedstawionych mu reportaży polskich fotoreporterów. Sporo uwag krytycznych odniósł do "Magazynu Gazety Wyborczej" analizując główny materiał tzw. cover story dotyczący polowania na wieloryba w Czukocji. Nie oszczędził także prasy ilustrowanej krytykując ostro sposób posługiwania się materiałem zdjęciowym przez takie pisma jak "Elle", "Twój Styl".

Ale te surowe oceny, z którymi część obecnych na sali nie do końca się zgadzała (na wnikliwsze polemiki zabrakło czasu) okażą się być może owocne przy redagowaniu czasopism ukazujących się w Polsce. Należy wyrazić uznanie organizatorom za umożliwienie spotkania z tak ciekawym specjalistą w dziedzinie fotografii prasowej, która wraz z rozwojem rynku prasowego w naszym kraju wymagać będzie autentycznego profesjonalizmu.


Spis treści

Copyright © 1997-2004 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2004 Zeta-Media Inc.