Numer 2 (22) / 96


Robert Frank
Nagroda Fundacji Hasselblada

 J ury tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Fundacji Hasselblada podjęło jednogłośną decyzję o przyznaniu jej ROBERTOWI FRANKOWI, słynnemu fotografowi amerykańskiemu. Motywując ten wybór podkreślono ogromny wpływ jaki swoją fotografią Robert Frank wywarł zarówno na fotodokumentalizm jak i na fotografię artystyczną. Twórczość Roberta Franka stała się inspiracją nie tylko dla całych rzesz fotografujących na świecie, ale także dla filmowców, malarzy, pisarzy i krytyków.Robert Frank, zdjęcie wykonane przez Tibora Varnagy w 1994 roku.

Robert Frank urodzony w 1924 roku w Zurichu, w Szwajcarii, dwa lata po II wojnie światowej przeniósł się do USA gdzie zaczął współpracę z Haprer's Bazaar. Dyrektorem artystycznym tego stojącego na bardzo wysokim poziomie pisma był Aleksiej Brodovitch, który natychmiast rozpoznał w nim obiecującego fotografa. Po półrocznej zaledwie współpracy Frank zaczął tworzyć na własną rękę sporo podróżując m.in. do Europy i Ameryki Łacińskiej. Wraz z Wernerem Zrydem wydał ręcznie wykonaną zaledwie w trzech egzemplarzach książkę "Black White and Things". Zamieścił tam serię zdjęć które potem stały się przewodnim motywem jego twórczości. Najgłośniejszym jego dziełem jest album "The Americans" zwierający zapis z podróży po USA w połowie lat pięćdziesiątych. Na tej książce, będącej wspaniałym portretem psychologicznym amerykańskiej prowincji, wzorować się będzie wielu fotografów. Robert Frank zajmował się również filmem, wydał kilka wspaniałych albumów fotograficznych spośród których największe uznanie przynnósł mu "The lines of my hand".

Ceremonia wręczenia tej niezwykle prestiżowej nagrody Fndacji Hasselblada odbędzie się 8 marca 1997 roku w Hasselblad Center w Goeteborgu i będzie połączona z otwarciem dużej wystawy retrospektywnej Roberta Franka podróżującej od dwóch lat po USA i Europie.
Adresy :

Spis treści

Copyright © 1997-2004 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2004 Zeta-Media Inc.