Numer 2 (22) / 96


Havel w Warszawie

Krzysztof WojciechowskiW  listopadzie i grudniu 1996 w sali wystawowej Czeskiego Centrum w Warszawie prezentowana była interesująca wystawa pt. "Prezydent - dysydent", poświęcona prezydentowi Czech, Vaclavovi Havlowi. Jak sugeruje to dwuczęściowy tytuł wystawy, przedstawia ona zdjęcia z czasów opozycyjnej działalności Havla oraz z okresu jego prezydentury. Te dawniejsze zdjęcia są dziełem Bohdana Holomička, który poznał Havla w Hradečku w północnych Czechach, gdzie obecny prezydent ma swój domek letniskowy. Chociaż Bohdan Holomiček nadal jest zapraszany przez Havla do fotografowania podczas różnych okazji, oficjalnych i nieoficjalnych, to zdjęcia z ostatnich czasów są autorstwa innego fotografa, Tomkina Němca. Również jego zdjęcia są dalekie od oficjalnej sztampy - jest to na pewno w dużej mierze zasługa osobowości samego Havla, który wydaje się zachowywać tak samo w swetrze jak i w garniturze i krawacie.

Z okazji wystawy odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Bohdanem Holomičkiem, który okazał się sympatycznym rozmówcą i człowiekiem "uzależnionym" od fotografii - codziennie naświetla co najmniej trzy filmy, fotografuje każdego nowo poznanego człowieka, bo "każdy może kiedyś zostać królem".

Przypadek tej wystawy pokazuje jeszcze raz, że dobrą fotografię i interesujących fotografów można spotkać również w miejscach nie określających się jako galerie fotograficzne.


Spis treści

Copyright © 1997-2004 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2004 Zeta-Media Inc.