Wystawa czynna od 30 września do 24 października '97
Galeria Instytutu Goethego, PKiN, Warszawa
--------------------------------------------------------
Stefan Hunstein
Fotografie
FOTOGRAFIE. Po prostu.Taki tytuł ma otwarta dzisiaj (30.IX) w Galerii Instytutu Goethego w Pałacu Kultury i Nauki wystawa Stefana Hunsteina. Autor mieszkający w Monachium oprócz fotografii artystycznej uprawia czynnie aktorstwo grając na codzień w Teatrze Munchner Kammerspiele. Jego fotografie to w zasadzie przetworzone reprodukcje. Amatorskie, znalezione zdjęcia z lat trzydziestych za pomocą wielokrotnego kopiowania powiększa w monumentalne obrazy pozbawione warstwy informacyjnej. W manifeście który towarzyszy tym pracom stwierdza, że najważniejszym elementem fotografii powinna być plama. Toteż wszystkie zdjęcia na wystawie nasuwają mocne skojarzenia z malarstwem impresjonistycznym. Otwierają również "przestrzeń dla myśli i mają wywołać te same skojarzenia, które pierwotnie zainteresowały samego artystę" jak podano w informacji zamieszczonej w katalogu wystawy. Prace Stefana Hunsteina można oglądać w Galerii Instytutu Goethego w PKiN do 24 października br.
Otwarcie wystawy S. Hunsteina w Galerii Instytutu Goethego.
Fot. Robert Kowalewski/GW
Z katalogu wystawy : Przedmiotem prac fotograficznych Stefana Hunsteina nie są zwierzęta, ludzie, krajobrazy, przedmioty w pomieszczeniach, lecz reprodukowanie ich wizerunków i nadawanie im kształtu podczas obróbki w ciemni. Artysta nigdy nie widział "na żywo" ludzi, których przedstawiają jego zdjęcia, jedynie ich wizerunek jest mu znany - lub nawet nie. Reprodukcja, obróbka są tożsame ze zbliżeniem, z zagłębieniem się w kogoś obcego, w nieznany, tak naprawdę nie widziany bezcielesny obiekt. A efekt, oddziaływanie emocjonalne nadaje zdjęciom Hunsteina przenikającą świetlistość, otwierają one przestrzeń dla myśli, a papier fotograficzny staje się płaszczyzną, na której odbija się asocjatywny sposób patrzenia, oparty na posiadanym doświadczeniu.
Thomas Strittmatter
Po prawej dyrektor Instytutu Goethego w Warszawie - P. J. Seel.
Fot. Robert Kowalewski/GW
W tych pracach fotografia zyskuje zupełnie nowy wymiar. Przestają tu obowiązywać jej tradycyjne kryteria i funkcje ilustracyjne na korzyść języka, za pomocą którego artysta chce odkrywać widzenie, percepcję, wspomnienia, sny, to, czego sobie nie uświadamiamy. Wybrane przykłady powszednich, anonimowych motywów, wolnych od konkretnych informacji związanych z ich treścia, Stefan Hunstein podnosi do rangi obrazów o szczególnej aurze i monumentalizuje je formalnie w rozumieniu tradycji klasycznego malarstwa tablicowego, dokonując w ten sposób projekcji ich znaków na odbiorcę, aby w świecie jego percepcji i wyobraźni wywołać te same skojarzenia, które pierwotnie zainteresowały samego artystę - język, jaki kryje się w znalezionych, historycznych, anonimowych obrazach, jest w nie wpisany nieświadomie, naiwnie lub w sposób zamierzony.
Andreas Vowinckel
Stefan Hunstein podczas otwarcia swej wystawy w Warszawie.
Fot. Robert Kowalewski/GW
Stefan Hunstein urodził się w Kassel w 1957 r. Mieszka i pracuje w Monachium. Od 1977 roku zajmuje się fotografią. W latach 1979-82 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Plastycznych w Stuttgarcie. Od 1982 roku jest aktorem. Pracował w Essen, Fryburgu, Bochum, Saltzburgu, a od 1991 występuje w teatrze Munchner Kammerspiele. Wystawiał m.in. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W 1991 r. otrzymał Niemiecką Nagrodę Fotograficzną w dziedzinie "Fotografia jako sztuka".
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com