Jaunieji Lietuvos Fotografai
Mlodzi Litwini


okladka katalogu wystawy

W Wilnie odbywała się w lipcu interesująca wystawa fotograficzna z udziałem 22 artystów, którzy urodzili się w przedziale lat 1966 - 1975. To najmłodsze pokolenie fotografów litewskich stanowią w większości absolwenci lub studenci Wileńskiej Szkoły Fotograficznej (Vilniaus fotografijos koledzo). Poważnym sponsorem fotografii artystycznej na Litwie jest firma Kodak, której atelier, kierowne przez A. Zavadskisa, oferuje młodym twórcom szkolenia warsztatowe.

Jak napisał Skirmantas Valiulis, gros młodych twórców litewskich nie pociąga fotografia pojmowana jako zapis rzeczywistości. Tę uwagę potwierdzają nasze obserwacje.

Pierwsze wrażenie z wystawy: duże zróżnicowanie i tematyczne i formalne. Pokazano prace na granicy fotografii reklamowej, jak również bardzo interesujące zdjęcia, których inspiracją jest przyroda. Ciekawe były zdjęcia inscenizowane, a także grupa prac o charakterze kolaży (na uwagę zasługują prace Erlandasa Mickusa, bliskie fotografii Wojciecha Prażmowskiego).

Dla większości autorów ta wystawa to pierwsza znacząca prezentacja.

Poniżej kilka reprodukcji z katalogu wystawy, która odbywała się w galerii związku plastyków. Kuratorem wystawy była Margarita Paskeviciute.autor: Eimantas Pivoriunas
Eimantas Pivoriunas, urodzony w 1973 roku
Autor: Romualdas Stakenas
Romualdas Stakenas, ur.1973
Autor: Aurelia Cepulinaskaite
Aurelia Cepulinaskaite, ur.1974
Autor: Arturas Valiauga
Arturas Valiauga, ur. 1967
Autor: Ugnius Stankaitis
Ugnius Stankaitis, ur. 1975
Autor: Erlanad Mickus
Erlanad Mickus, ur. 1973Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com