Artur Pawłowski : "Polscy Cyganie"
Klub Kultury, ul. Andersa 35, Warszawa
14 - 31 stycznia 1999 r.

-------------------------------------------------

 

Portret Romów od wnętrza

 

Artur Pawlowski
Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"

 

14 stycznia w Klubie Kultury przy ul Andersa 35 w Warszawie odbyło się uroczytse otwracie wystwy Artura Pawłowskiego pt. "Polscy Cyganie". W niewielkiej sali Klubu autor przedstawia 20 czarno-białych fotografii przedstawiających sceny z życia polskich Romów. Otwarcie wystawy uświetnił duet cygański, który przy dźwiękach gitary śpiewał piękne pieśni. Artur Pawłowski utrwala świat polskich Romów w wielu miejscowościach kraju m.in. w Czarnej Górze koło Bukowiny, w Limanowej, w Tarnowie, gdzie istnieją pokaźne zbiory etnograficzne dotyczące życia Romów w miejscowym Muzeum Okręgowym, na Podhalu i w Warszawie. Jego zdjęcia przepojone są melancholią, więcej w nich smutku, niż radości.

Wystawie towarzyszy specjalny numer pisma "Podróże", w którym zamieszczono reprodukcje prac oraz komentarz dr hab. Lecha Mroza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

 
Artur Pawlowski
Niewidomy Jasiek i jego zespół Kałe Bała (Czarne Włosy) starają się wskrzesić tradycje swoich przodków. Zespół miał początkowo w repertuarze same religijne pieśni, ale potem wrócił do wędrownego życia swoich przodków, zaczął muzykować w całym kraju.
Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"

 

Artur Pawlowski
Tersa Mirga - cygańska poetka i liderka zespołu Kałe Bała.
Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"


Artur Pawlowski
W dzień Wszystkich Świętych - Andawest, Romowie spotykają się na grobach zmarłych. Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"

 

Artur Pawlowski
W Tarnowie (na zdjęciu) działa najstarsze w tej części Europy muzeum cygańskie, a sami Romowie w poszukiwaniu swojej tradycji często zwracają się do etnologów z pytaniami, na jakich instrumentach powinni grać, jak się ubierać, jak przystrajać swoje domy.
Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"

 

Artur Pawlowski
Cyganie spowiadają się podczas corocznej pielgrzymki do Limanowej.
Fot. Artur Pawłowski: "Polscy Cyganie"

 

 

O fotografowaniu Artura Pawłowskiego Kacper M. Krajewski, również fotoreporter, w tekście "zamiast wstępu" m.in. pisze :

"Artysta żyje ze sztuki - z jednej nie wyżyje.

Spotykam czasem artystów na etatach. Spotykam czasem Artura. Latka lecą, zmieniają się redakcje, mnożą tematy. Przedwczoraj był sport, jutro kilka główek zamiast portretów. Się potrafi się zrobi w Warszawie w Nairobi.

Dzisiaj Artur pojechał na Mazury do repatriantów z Kazachstanu. Jak zawsze coś wyrzeźbi i jak zawsze będzie niezadowolony. Ten typ tak ma.

Artur jest fotografem, to znaczy malującym światłem. Artur jest fotoreporterem, to znaczy człowiekiem, który potrafi zrobić zdjęcie we właściwym momencie. Artur bywa artystą, to znaczy tym, który z codzienności potrafi wygrzebać ogryzek rzeczywistości. Wreszcie, co może najważniejsze, Artur jest człowiekiem, to znaczy tym, który człowieka dostrzega.

W czasach, gdy coraz wicej osób żyje z fotografii, a coraz mniej - fotografią, miło czasem spotkać faceta, który robi coś więcej, niż na zadany temat, któremu się jeszcze chce, którego ordery i nagrody nie pozbawiły dystansu i którego twórczość "radosna" udowadnia, że warto było... z losem się droczyć... Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma, dobrze że jest paru prawdziwych fotografów."

Artur Pawlowski
Artur Pawłowski podczas otwarcia wystawy w Klubie Kultury. Fot. M. Grygiel

 

Artur Pawłowski

Fotograf prasowy, rocznik 1961

Ma za sobą klasę perkusji w szkole muzycznej II stopnia. Jego plakaty i prace fotograficzne reklamowały spektakle Teatru Rampa i Teatru Żydowskiego. Był asystentem Josepha Czarneckiego przy realizacji albumu "The lost of Auschwitz".Otrzymał druga nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej '92 i '93 w kategoriach "Ludzie" i "Życie codzienne". Był fotoreporterem w polskiej ekipie rajdu Camel Trophy 1996. Pracował jako fotoreporter w Życiu Warszawy, Superexpresie, Spotkaniach. Od 1997 w tygodniku WPROST.


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com