Mała Galeria ZPAF-CSW
Warszawa, Pl. Zamkowy 8
wystawa czynna do 30 czerwca '99
----------------------------------------------

 

Krzysztof Wojciechowski -
"Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów"

 

14 maja, dzień sześćdziesiąty dziewiaty: krawat mandarynkowy z wzorem
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów" .

Impulsem do powstania wystawy było zauważenie banalnego faktu, że Dr Jamie Shea, cywilny rzecznik NATO na codziennych konferencjach prasowych występuje w nowym, innym krawacie. Autor każdemu elementowi z barwnej kolekcji eleganckich krawatów przypisuje inne, przedstawione w czerni i bieli "kolekcje": poranione twarze, ruiny budynków, tak charakterystyczne dla obecnego konfliktu traktory, itp.

Sarkastyczny komentarz do postmodernistycznej interwencji w Kosowie.

 

4 maja, dzień czterdziesty drugi: krawat zielono biały
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów"

 

8 czerwca, dzień siedemdziesiąty siódmy: krawat zielony w żółte wzory
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów"

 

18 maja, dzień pięćdziesiaty szósty: krawat bardzo pstrokaty, plamy bordowe ciemno szare niebieskie
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów" .

 

11 maja, dzień czterdziesty dziewiąty: krawat niebiesko biały
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów" .

 

Cele misji: przyszpilić, odciąć, wyprzeć.
Krzysztof Wojciechowski "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów"

 

Gazeta Wyborcza pisze:

 

Krawaty Rzecznika

Mała Galeria. Fotografie Krzysztofa Wojciechowskiego.

"Barwy walki. Pewna kolekacja krawatów" to nietypowa wystawa w tym miejscu. Zwykle Mała Galeria pokazuje fotografi artystyczną, tym razem - polityczną.

Wernisaż wystawy Krzysztofa Wojciechowskiego. Mała Galeria, 26 czerwca 1999r. Fot. Daniel Koziński/GW  

- Ta ekspozycja powstała ze zdziwienia. Pomijam już to, że ktoś bierze sto krawatów i mówi, że wybiera się na wojnę. Najbardziej dziwi mnie to, że bierze sto krawatów i mówi, że jedzie z misją humanitarną - mówił w sobotę podczas wernisażu autor zdjęć Krzysztof Wojciechowski.

Oglądając telewizyjne serwisy informacyjne Wojciechowski zauważył, że cywilny rzecznik NATO, dr Jamie Shea, na codziennych konferencjach prasowych wystepuje za każdym razem w innym krawacie. Zaczął fotografować obraz z telewizora - interesowały go relacje z konfliktu w Jugosławii oraz postać rzecznika, który stał się głównym bohaterem tej wystawy.

Artysta zestawił kolorowe zdjęcia Shea z czarno-białymi, przedstawiającymi czołgi, poranione twarze, zburzone budynki i mosty, mapy terenu czy demonstrację po zbombardzowaniu przez siły NATO ambasady chińskiej w Jugosławii. Każdy z kilkunastu takich zestawów opatrzył podpisem, np. "14 maja 1999, dzień pięćdziesiąty drugi, krawat pomarańczowy w delikatny rzucik".

Fotografie zgrupowane w ten sposób stanowią skrótowy, ale poruszający i niepokojący komentarz konfliktu zbrojnego na Bałkanach. Niepokojący dlatego, że uświadamiamy sobie, iż stojąc obok, nie jesteśmy w stanie pojąć żadnej wojny. Możemy ją określać w różny sposób, być za albo przeciw, ale ostatecznie my zmieniamy codziennie krawaty, a oni chowają się w schronach, by przetrwać.

- Chciałem pokazać, co ta wojna oznacza dla obu stron konfliktu - dla jednej to naciskanie guzików, nadużywanie przymiotników, czy choćby codzienne zmienianie krawatów, dla drugiej - zniszczenia, ofiary, ucikinierzy - tłumaczył autor.

ZUM

Gazeta Stołeczna, 28 czerwca 1999 r.

 

Krzysztof Wojciechowski podczas wernisażu swej wystawy pt. "Barwy walki. Pewna kolekacja krawatów", Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, 26 czerwca 1999r. Fot. Daniel Koziński/GW

 

Krzysztof Wojciechowski, ur. 1947

Fotograf, wystawia od 1970 roku, główne wątki jego prac to metaforycznie pojety pejzaż ("Pejzaże i notatki", 1975; "Parabolae", 1996), poezja zwykłości ("Fotografie", 1971; "Imperfectum", 1974). Obecna wystawa jest w pewnym sensie powrotem do działań o charakterze parapublicystycznym, będących bezpośrednią reakcją na wydarzenia polityczne("Przechodzień", 1981, 1989 - zbiór graffiti politycznych z lat osiemdziesiątych).

 

Poprzednio w fotoTAPECIE:

 

Wernisaż wystawy Krzysztofa Wojciechowskiego "Barwy walki. Pewna kolekacja krawatów", Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, 26 czerwca 1999r. Fot. Daniel Koziński/GW

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com