Galeria Instytutu Goethego, Warszawa
od 29 maja do 26 czerwca 1998 r.

---------------------------------------

 

Anna i Berhard Blume - Metafizyka to meska sprawa

 

Urodzili się w 1937 roku, razem studiowali na Akademii Sztuk Pięknych w Duesseldorfie w latach 1960 - 1965. Bernard Johannes Blume studiował ponadto filozofię na Uniwersytecie w Kolonii (1967 - 1971). Oboje przez wiele lat byli mauczycielami sztuki (i filozofii) w gimnazjach w Kolonii i Duesseldorfie. Uprawiali rysunek i sporadycznie współpracowali w dziedzinie fotografii.

Wielokrotnie wystawiali swoje prace: indywidualnie, wspólnie, na wystawach zbiorowych. Ich wspólne ekspozycje miały miejsce w Kunstahalle w Bazylei, Portikus we Frankfurcie nad Menem, Kunstverein w Kolonii, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Fine Arts w Bostonie, Museum fuer Moderne Kunst we Frankfurcie nad Menem, Wiener Seziession w Wiedniu, Centre National de la Photographie w Paryżu.

 

 

Korzenie ich twórczości wywodzą się z konceptualnych działań lat 70-tych. Są zaliczani do pionierów incenizacji fotograficznej, w której aktorami są oni sami. Od 1980 intensywnie współpracują nad "dożywotnia opowieścią", od 1985 organizują razem akcje fotograficzne.

Ich najsłynniejsze wspólne prace to cykle-sekwencje złożone z wielkoformatowych czarno-białych fotografii, m.in. : "Trautes Heim" (Nasz kochany dom), "Kuechenkoller" (Kuchenny szał), "Kartoffelschrift" (Kartoflane pismo), "Mahlzeit" (Posiłek), ."Wahnzimmer" (Szalony salon), "Vasen - Extasen" (Wazony-ekstazony), "Transzendentaler Konstruktivismus", "Im Wald" (W lesie).

Są to sceny, w których przedmioty lewitują i atakują ludzi, którzy wiszą, fruwają, zdani są na pastwę rzeczy i zdarzeń, prowadzących własne, nie ktontrolowane przez rozum życie.

Uporządkowany racjonalny świat opanowany zostaje przez chaos, przez element irracjonalny, groteskowo-fantastyczny.

Artyści opowiadają z dużą dozą absurdalnego humoru o transcendencji we współczesnym swiecie. Dotyczą one na równi życia codziennego, co też refleksji na temat nowoczesnych stylów w sztuce oraz krytycznej dekonstrukcji głównych mitów kultury niemieckiej, jak idylli ogniska domowego, romantycznej idei lasu, kantowskiego realizmu.
Wystawa w Galerii Goethe-Institut, pierwsza w Polsce prezentacja prac fotograficznych Anny i Bernharda Blume, pokazuje 7-częściową, wielkoformatową sekwencję pt. "Metafizyka to męska sprawa" (1989-1990), należącą do cyklu "W lesie", oraz 2-częściową sekwencję małoformatowych barwnych fotografii pt. "Gegenseitig" (Z przeciwnych stron).

 


Adresy:

 back to fotoTAPETA front page

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com