Marek Grygiel

Miesiąc Fotografii '97


 

Tegoroczny, siódmy już Miesiąc Fotografii w Bratysławie stał się kolejną okazją do wymiany fotograficznej pomiędzy wschodem i zachodem, północą i południem. W Bratysławie i w kilku jeszcze innych miastach Słowacji zaprezentowano łacznie 38 wystaw. 

 
Fot. Marek Grygiel.

Największy rozgłos i uznanie w środkach masowego przekazu zyskała retrospektywna wystawa najsławniejszej chyba kobiety fotografa na świecie - Annie Leibovitz. W Słowackiej Galerii Narodowej artystka zaprezentowała blisko 150 fotografii, pośród których znalazły się portrety sławnych ludzi z życia kulturalnego Ameryki i Europy, a także krótkie reportaże np. z ogarniętego wojną Sarajewa czy exodusu uchodźców z Rwandy. Szczególnym wydarzeniem była konferencja prasowa, podczas której Annie Leibovitz omawiała okoliczności powstania wielu prac.

 

Konferencja prasowa Annie Leibovitz. Fot. Marek Grygiel.


Leibovitz, która na początku lat siedemdziesiątych związana była z pismem "Rolling Stone", na swoich fotografiach uwieczniła wielu sławnych aktorów, ludzi polityki, sztuki, kultury. Blisko związana ze sceną artystyczną Nowego Jorku wykonała dziesiątki portretów tak sławnych postaci, jak John Lennon i Yoko Ono, Demi Moore, Michael Jackson, William S. Burroughs, Andy Warhol, Whoopi Goldberg, Meryl Streep i wielu innych .

Do historii fotografii przejdzie fotografia wykonana przez Annie Leibovitz słynnemu Johnowi Lennonowi i Yoko Ono, na kilka godzin przed tragiczną smiercią tego muzyka legendarnego zespołu The Beatles. (Fot. Marek Grygiel)


 

Młody fotograf z Bratysławy poprosił Annie Leibovitz, by zrobiła mu zdjęcie jego aparatem. Artystka składa następnie autograf na osłonie jego lampy błyskowej. Fot. M.Grygiel


 

SPECJALNE znaczenie miały w Bratysławie wystawy o charakterze historycznym, przypominające uznanych ale nieco zapomnianych mistrzów kamery. W tym roku pokazano znakomita wystawę klasyka awangardowej fotografii czeskiej Jaromira Funke (1896 - 1945), serię zdjęć Tibora Honty'ego (1907 - 1968), który nie tylko fotografował ale był również cenionym rzeźbiarzem, oraz Frantiska (Francois) Kollara (1904 - 1979), mieszkającego głównie we Francji.

Właśnie wystawa retrospektywna z lat 1928-50 Kollara w Słowackim Muzeum Narodowym wzbudzała podziw. Ten znany fotograf, którego największe dokonania przypadają na lata 30-te kiedy to fotografował modę i świat paryskiego high lifu dla luksusowych magazynów, okazał się być również bardzo wrażliwym dokumentarystą. Jego cykl pt. "La France travaille" o bardzo humanistycznym przesłaniu na trwałe wejdzie do historii fotografii I połowy XX wieku.

Osobne miejsce podczas miesiąca zyskała sobie wystawa - odkrycie, zrealizowana ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Kirowie (za czasów carskich: Wiatka). W niewielkich salkach Galerii Artoteka na poddaszu przy ulicy Kapucyńskiej wybór pokazano wybór ok. 30 prac Siergieja Lobovikowa (1870 - 1940). Wszystkie prace wykonane w technikach szlachetnych tj. bromooleju, gumie, przetłokach, świadczyły o mistrzostwie i wielkiej wrażliwości estetycznej zapomnianego artysty, żyjącego w prowincjonalnym mieście rosyjskiego imperium.

          Bratysława '97 -       p.2


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com