Mała Galeria ZPAF-CSW , Warszawa, plac Zamkowy 8,
otwarcie wystawy : 3 lutego 1998 o godzinie 18,
wystawa czynna do 27 lutego 1998 r.

-----------------------------------------------------------


Basia Sokolowska - 'Ars Moriendi'


Autorka wystawy jest absolwentką University of Sydney i regularnie wystawia w Polsce i Australii. Jest to jej trzecia wystawa w Małej Galerii, z którą artystka jest związana od 1992 roku. Basia Sokołowska prezentowała swoje barwne, dużych rozmiarów fotografie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych również we Francji, Austrii, Słowacji i na Łotwie. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Bibliotheque Nationale w Paryżu.

Fot. Basia Sokołowska - z serii "Ars Moriendi"


W muzyce naszego życia ostatnim akordem jest śmierć i tu widać wielki paradoks. Bo właśnie wtedy nasze życie dobiega swojej pełni - tak jak muzyka - spełniamy się, kiedy już nas nie ma, gdy nasze dźwięki wybrzmią. A przecież ten ostatni akord siedzi w nas przez całe życie. Tkwi w nas, choć wciąż jest niemy. Heidegger nazywa to byciem w stronę śmierci. Śmierć jest owocem życia, który w nas dojrzewa i daje znać o sobie w każdej chwili, w każdym momencie naszej teraźniejszości. Ten owoc nas buduje. Śmierć nas buduje i my się budujemy dzięki świadomości ostatniego akordu.

ks. Józef Tischner "Tischner czyta katechizm"Fot. Basia Sokołowska - z serii "Ars Moriendi"


Sztuka Basi Sokołowskiej jest zjawiskiem niezwyłym i trudnym do sklasyfikowania. Duże barwne fotografie nawiązują tematycznie do martwej natury, chociaż efekt wizualny bliższy jest technice kolażu. Mimo iż poszczególne cykle prac różnią się między sobą tematem i techniką, łączy je fascynacja kolorem i wielowarstwowość kompozycji.Wernisaż w Małej Galerii : Basia Sokołowska i Marek Grygiel
Fot. Jerzy Nogal/GW


Prezentowany w lutym w Małej Galerii cykl zawiera najnowsze prace Basi Sokołowskiej, wykonane jesienią ubiegłego roku. Fotografie zatytułowane ARS MORIENDI, czyli sztuka umierania, przedstawiają późnojesienne rośliny i są refleksją na temat procesu przemijania oraz cykliczności życia i śmierci. Jest to pierwsza publiczna ekspozycja tych prac, które w tym roku zostaną zaprezentowane również na Biennale Fotografii Artystycznej w Poznaniu oraz w Fotogalerie Wien w Austrii.Wernisaż wystawy Basi Sokołowskiej w Małej Galerii, 3 lutego 1998 r.
Fot. Jerzy Nogal/GWZ lewej: Basia Sokołowska, podczas otwarcia wystawy w Małej Galerii, 3 lutego 1998 r. Fot. Jerzy Nogal/GW

Basia Sokołowska, luty 1998 r. Fot (digital) Paweł Całka / GW


Zobacz też:

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com