Damjan Kocjančič w Warszawie, maj '97. Fot. Jerzy Nogal/GW



NA światowej selekcyjnej wystawie projektu "GOOD-BYE TWENTIETH CENTURY" młody słoweński fotograf Damjan Kocjančič otrzymał PIERWSZĄ NAGRODĘ EUROPEJSKIEGO ZWIĄZKU ZAWODOWYCH FOTOGRAFÓW za kolekcję fotografii artystycznej (fine-art).

Tę wysoką nagrodę Damjan Kocjančič zdobył w konkurencji 10,000 fotografii renomowanych autorów z całego świata. Międzynarodowe jury przyznało mu tę nagrodę za wstępną kolekcję do własnego projektu ABELOV ROD (Ród Abla), który słowami autora poświęcony jest przede wszystkim Lublanie i reszcie Europy. Według autora ABELOV ROD jest wystawą przedstawijającą ludzkość i człowieka w niej, wystawą o wspomnieniu, wartościach, tożsamości, jednym słowem o tym co ginie we współczesnym niewolnictwie. Podkreśla ona różnice pomiędzy kierunkiem rozwoju zmian, a życiem, pomiędzy wyrachowaniem, a wartościami. Krótko mówiąc - humanizm.

W początku października 1997 po Monachium i Moskwie została otwarta w Belgradzie TRZECIA ŚWIATOWA WYSTAWA jako selekcyjna wystawa projektu GOOD-BYE TWENTIETH CENTURY, autorem której jest Nikola Radošević, profesor na FPS (Famous Photographers School). Celem projektu jest przedstawienie XX wieku przez 24 tematyczne wystawy fotograficzne w 24 państwach całego świata. W przygotowaniach projektu współpracują europejskie i światowe związki zawodowych fotografów. Projekt zostanie zakończony WYSTAWĄ WYSTAW XX WIEKU, która obejmie wyróżnione prace ze wszystkich selekcyjnych wystaw. W skład jury wejdą fotografowie światowej sławy, profesorowie na Famous Photographers School, jak Richard Avedon, Phillipe Halsman i Al Gilbert. Zakończeniem projektu będzie utworzenie muzeum PANTHEON PHOTOGRAPHIE, w którym swoje miejsce znajdą najlepsze fotografie tego tysiąclecia.

Światowa wystawa w Belgradzie obejmowała selekcyjne kolekcje poprzednich miedzynarodowych wystaw, gdzie mogliśmy zobaczyć sławną wystawę TROIS CONTINENTS, otwartą po raz pierwszy w Salon-sir Sonie we Francji, rodzinnym mieście wynalazcy fotografii Nicefora Niepcea. Na tym spotkaniu trzech kontynentów Amerykę reprezentował Paul Strand, Azję Hideki Fudji, a Europę Nikola Radošević, a Grand Prix wynalazcy fotografii zdobył przedstawiciel Europy, Nikola Radošević.

Oprócz tego można było zobaczyć wystawę BILDER '80, którą otworzył prezes Niemieckiej Akademii Nauk, złożonej z prac osiemdziesieciu sławnych niemieckich fotografów: Joachima Giesela, Franza Laziego, Petera Gauditza, Manfreda Zimmermana, Charlotte March i innych.

.Wśród zbiorów z Kanady mogliśmy obejrzeć pracę najsłynnejszego kanadyjskiego portretysty - Ala Gilberta - autora wystawy THE TREES, jak również nagrodzoną fotografię Keitha Smitha z obiegowej wystawy WORLD COUNCIL OF PROFESIONAL PHOTOGRAPHERS.

Ważną kolekcję stanowi kolekcja PISCI SVETA (Pisarze świata). Jest to obszerna kolekcja portretów sławnych pisarzy całego świata, autorem której jest Nikola Radošević. Włoski związek (SIAF) przedstawił dwadzieścia najnowszych osiągnięć z zakresu fotografii autorskiej.

Pozostałe kolekcje:
    - "Pierwszy miedzynarodowy miesiąc fotografii w Moskwie."
    - Kolekcje z wystaw ANPP-Paryż, z sławnym Claudem Angerem, Jean-Claudem Dewolfem, Phillippem Degoyem i Henryem Mardyksem oraz innymi.
    - Kolekcja Sam'a Haskins'a z kolońskiej PHOTOKINY.
    - Kolekcja cyfrowej fotografii autorów z USA, Australii i Europy.
    - Kolekcja z wystawy Riste Marjanovića, którą w 1918 roku w Louvru otworzył ówczesny prezydent Francji.

Pomiędzy 50 wystawami różnych narodów, przedstawionymi na wystawie w Belgradzie, była także słoweńska, której selektorem i koordynatorem był Damjan Kocjančič.

Na wystawę w Belgradzie zgłoszono ponad 10.000 fotografii z różnych państw (z Rosji ponad 300, z Niemiec ponad 500, z Chin ponad 300 itd.), z których wybrano 1.000 fotografii. Z tego powodu wystawa w Belgradzie zostanie wpisana do historii fotografii jako jedna z największych wystaw zawodowej fotografii XX wieku.

O AUTORZE

Damjan Kocjančič urodził się w 1970 roku w Lublanie w Słowenii. W ostatnich 10 latach organizował samodzielne wystawy oraz współpracował w różnych grupowych projektach. W ostatnim roku predstawiał swoją pracę głównie za granicą (w Warszawie, Sarajewie, Nowym Sadzie...). Ukończył renomowaną miedzynarodową szkołę fotografii Famous Photographers School w Monachium i wraz z dyplomem (1997) otrzymał tytuł najbardziej kreatywnego studenta swojej generacji. Z tej okazji został przyjęty do Europejskiego Związku zawodowych Fotografów (PPofE) i został koordynatorem projektu Good-Bye Twentieth Century dla Słowenii, Chorwacji i Bośni. Damjan współpracuje z multimedialną grupą Strip Core (Forum Ljubljana) w różnych dziedzinach wizualnej sztuki. Tworzy i mieszka w Lublanie.

Tłumaczenie Tomasz Pirc




Omawiane tu prace Damjana pokazane były m.in. w "Małej Galerii" :

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com