Galeria FF - Boris Mikhailov


Wystawa w Galerii FF w Łodzi, 14 listopada - 5 grudnia 1997
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Galeria czynna od wtorku do soboty w godz. 15.00 - 18.00
Kurator Galerii: Krzysztof J. Cichosz

------------------------------------------------------------------


Boris MikhailovBorys Mikhailov - z serii "U ziemli", 1991


Urodzony w roku 1938 w Charkowie, na Ukrainie. Mikhailov należy do jednych z najbardziej znanych obecnie zagranicą twórców z terenów byłego Związku Sowieckiego. Od lat zajmuje się fotografią, w której przedmiot, sytuacje przedstawiane na zdjęciach poddawane są rozmaitym manipulacjom. Zabiegi te dotyczą gotowych odbitek ukazujących potoczną rzeczywistość w której żyje Autor, taką jak ona jest. W seriach panoramicznych fotografii "U zemli" czy "Sumierki" z lat 90. na powierzchnię gotowej odbitki nałożony został ręcznie kolor. Podobny zabieg zastosował autor we wcześniejszej serii prac "Luriki" z lat 80. składającej się z serii ręcznie kolorowanych portretów. Efekt zastosowania ręcznie nanoszonego koloru na czarno-białe zdjęcia nie jest jedynie uczynieniem ich ładniejszyjmi, w potocznym rozumieniu. Sztuczny kolor nadaje treściom tych zdjęć - prostym obrazom różnych stron życia tamtej rzeczywistości - dodatkowego dramatyzmu i dosadności.

Mikhailov jest również autorem interesującej i oryginalnej serii fotomontaży, w których również występuje ów efekt wyostrzenia widzenia otaczającego świata. W ostatnich latach Autor ten zajmuje się tworzeniem serii fotografii inscenizowanych zatytułowanych "Ja i nie ja" oraz "Gdybym był Niemcem", a odgrywanych przed kamerą przez autora i jego przyjaciół. Bradzo silnie występuje w nich wątek erotyczny. To co w nich może najbardziej interesującego, to tło wyzierające spod tych prostych i świadomie naiwnych inscenizacji, czyli potoczna rzeczywistość w jakiej się rozgrywają, realia współczesnego życia na Ukrainie.

Mikhailov miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Europie i USA. Do tej pory nie były one pokazywane w Polsce. Boris Mikhailov mieszka i pracuje w Charkowie.


Kierowana przez Krzysztofa Cichosza Galeria FF postarała się niedawno (listopad 1997 r.) o bardzo atrakcyjną prezentację internetową. Przedstawiona jest historia i profil Galerii oraz lista wszystkich wystaw. Do tego - obszerna prezentacja ostatnich kilku wystaw, których autorami byli: Basia Sokołowska, Leszek Wesołowski, Dariusz Gorczyca, Wanda Michalak i Irena Nawrot. W planach jest elektroniczne forum dyskusyjne. Obecnej wystawie B. Mikhailova towarzyszy obszerny szkic pióra Lecha Lechowicza. Polecamy !Inne adresy:


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com