Wystawa czynna od 4 do 27 lutego '98
Galeria Instytutu Goethego, PKiN, Warszawa

-------------------------------------------------
Franz John

Oczyma żołnierzy

 
Fot. Franz John 
W 1996 ROKU berliński artysta, Franz John, zrealizował projekt techniką camera obcscura, pt. "Military Eyes", w którym obiektywem aparatu fotograficznego zbadał dawny kompleks amerykańskich bunkrów przy moście Golden Gate w San Francisco.

Wąskie szczeliny obserwacyjne obiektów militarnych stały się dla artysty soczewką, zaś ściany bunkra ekranem projekcyjnym aparatu camera obscura. Świat wdziera się do środka, stojąc na głowie : most Golden Gate, Pacyfik, opary mgły. Obrazy wędrują po ścianie - światło, cień i barwne ornamenty graffiti nakładają się na resztki instalacji wojskowych, zapisując dzień dzisiejszy na dniu wczorajszym.

Efekt tych badań prezentuje wystawa zaaranżowana z prac fotograficznych na papierze, na płótnie oraz wyeksponowanych w podświetlonych, szklanych pudłach.

Franz John, rocznik 1960, studiował na wydziale "Visuelle Kommunikation" w Wurzburgu. Od 1981 zajmuje się techniką fotografii bez użycia aparatu fotograficznego oraz nowymi i tradycyjnymi mediami odnoszącymi się do sytuacji na styku postrzegania świata przez człowieka i maszynę. Ma na swoim koncie udział w licznych akcjach, projektach, wystawach indywidualnych i zbiorowych.


 

Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com