Stara Galeria ZPAF w Warszawie
od 1 do 18 lipca 1999
"Far West" - wystawa fotografii Wojtka Wieteski
Wojciech Wieteska - z wystawy p.t. "FAR WEST" - Stara Galeria ZPAF, Warszawa
Wojciech Wieteska - z wystawy p.t. "FAR WEST" - Stara Galeria ZPAF, Warszawa
2 lipca 1999
Inna Ameryka
Fotografie Wojtka Wieteski - w Starej Galerii ZPAF
W ciągu trzydziestu dni w ubiegłym roku przejechałem 6 tysięcy mil bocznymi drogami przez kilka południowo-zachodnich stanów USA: Kalifornię, Arizonę, Nowy Meksyk, Utah, Kolorado, Teksas - opowiada Wojtek Wieteska, autor fotograficznego cyklu "Far West" poświęconego tej przygodzie. Tereny, które przemierzał, to amerykańska prowincja, zmitologizowana przez indiańsko-kowbojską przeszłość, naznaczona nieustanną migracją i oddalona od cywilizacyjnego pędu Zachodniego i Wschodniego wybrzeża Ameryki.
Na początku o wyborze kierunku jego podróży przesądziła kuszaca dla fotografika jakość światła i ogromna otwarta przestrzeń. Wkrótce jednak na szlaku wędrówki pojawili się także ludzie. Na tyle niezwykli, że stali się bohaterami jego opowieści. - Ja tych ludzi nie szukałem, oni po prostu sa częścią tamtego krajobrazu - tłumaczy autor. Celowo uciekają od cywilizacji w wielkie przestrzenie, w których nie czują jej nacisków i mogą żyć po swojemu.
Po drodze spotykamy więc weterana wojny w Wietnamie, który stracił na niej przyjaciół. Tak się jakoś złożyło, że żadna tablica nie utrwala ich pamieci. Po wojnie przez kilka lat tułał się po wszystkich stanach, nie mogąc znaleźć celu. Aż do momentu gdy usłyszał głos, który polecał mu zbudowanie świątyni na chwałę Boga na skrawku ziemi w Kolorado. Oglądamy go na tle tej budowli, którą wznosił z kamieni i puszek przez 18 lat.
Richard Ymacias wygląda znów jak biblijny wędrowiec na osiołku. Podąża z wielkim krzyżem do Chimayo, miejsca kultu (jak nasza Częstochowa) w Nowym Meksyku. Ale grupa nastoletnich chłopców to niebezpieczni handlarze narkotyków (i... potomkowie Indian). Te puste obszary mają najwyższy procent bezrobocia. Życie tu zatrzymało się w czasie. Nowy Jork czy Los Angeles wyprzedza cywilizacyjnie Europę o kilkadziesiąt lat, lecz w tej cześci Ameryki czas jakby sie cofnął. I można tu spotkać rozmaite relikty z lat 40. czy 50. - opustoszałe domy, sklepy, porzucone ciężarówki.
Wojtek Wieteska mówi, że obszar ten ma przeszłość zapisaną w krajobrazie. A on jak archeolog szuka w nim archetypów.
Fotografie Wieteski są czarno-białe. Zdaniem autora kolor jest zbyt impresyjny i zaciera wrażenia, gdy czarno-białe zdjęcia - jak rysunek - szybciej przekazują treść. Jego prace reprezentują gatunek reportażu subiektywnego. Dokumentalne i realistyczne nie rezygnują z artystycznych ambicji i autorskiej interpretacji. Wieteska jest z wykształcenia operatorem filmowym i historykiem sztuki (a zawodowo zajmuje się fotografią i filmami reklamowymi).
Amerykańskie doświadczenia zamierza także zarejestrować na filmie dokumentalnym. Uważa, że szukanie tematów w rzeczywistości jest bardziej fascynujące od tworzenia fikcji. Przymierza się do podjęcia podobnej podróży po Polsce w poszukiwaniu mitu pod powierzchnią codziennosci.
Monika Kuc
Gazeta Wyborcza, CO JEST GRANE, 2 lipca 1999
Wojciech Wieteska: Harry van Sycle, emerytowany fotograf lotniczych zdjęć rozpoznawczych (Retired air reconnaisance photographer Harry van Sycle, R.V. Park Willcox, Arizona) - zdjęcie z wystawy "Far West" - Stara Galeria ZPAF, Warszawa lipiec 1999
Wojciech Wieteska z wystawy "Far West", Stara Galeria ZPAF , Warszawa, lipiec '99:
edrowny kaznodzieja Richard Ymacias, Road # 76 do Chimayo (Travelling Preacher heading to Chimayo, New Mexico)
Wojciech Wieteska z wystawy "FAR WEST", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, lipiec '99:
"Indianski rysunek" (Indian Drawing , Monument Valley, Arizona)
Wojciech Wieteska z wystawy "FAR WEST", Stara Galeria ZPAF, Warszawa lipiec '99 :
Ben i Jeremy, handlarze narkotyków w motelu EKI "
(Drug dealers Ben & Jeremy at the Eki Motel, Gallup, Arizona)
Zobacz też:
- Wojciech Wieteska: "Rzeczywistość" - wystawa w galerii PAcamera (1998)
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com