Stara Galeria ZPAF w Warszawie
od 12 sierpnia 1999 r.

 

"Urodziny Fotografa"
wystawa fotografii Danuty Rago

 

Maria Kuncewiczowa
Fot.: Danuta Rago, z wystawy "Urodziny fotografa", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8

 

Jan Cybis, malarz, profesor ASP, Warszawa, 1967
Fot.: Danuta Rago, z wystawy "Urodziny fotografa", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8

 

14-15 sierpnia 1999

 

Z szuflady

Stara Galeria ZPAF. Fotografie Danuty Rago.

Dobrego zdjęcia nie można zrobić w pięć minut - uważa Danuta Rago, autorka kilkudziesięciu portretów, które można obejrzeć w Starej Galerii ZPAF. Wystawa nosi tytuł "Urodziny Fotografa", organizowana jest z okazji 65. Urodzin artystki.

Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia, które powstały na przestrzeni 40 lat. Są to przede wszystkim portrety ludzi znanych - aktorów, muzyków, profesorów polityków - z którymi Danuta Rago jako fotoreporterka miała okazję się spotkać. - Całe życie pracowałam w prasie, w związku z tym nie mogłam sobie wybierać ludzi, których fotografowałam. Zawsze jednak starałam się, żeby portretowana osoba nie patrzyła w obiektyw, żeby była zajęta czymś, co wyraża w jakiś sposób jej osobowość - mówi autorka prac.

Danuta Rago pracowała jako fotoreporter od 1955 roku m.in. dla "Walki Młodych", "Sztandaru Młodych", "Świata", "Perspektyw" i Centralnej Agencji Fotograficznej. Od dziewięciu lat jest na emeryturze.

Większość wykonanych przez nią portretów to zdjęcia czarno-białe. W przeciwieństwie do innych fotografów, artystka nie używała dodatkowego światła, portretowała postaci w ich naturalnym oświetleniu. Starała się tez poświęcić modelowi jak najwięcej czasu, wychodząc z założenia, że nie zrobi się dobrego zdjęcia w pięć minut. Czasem potrzebowała kilku godzin i wielu setek ujęć, by wybrać to najlepsze, np. Piotra Skrzyneckiego w cylindrze i ze zwojem papieru czy Wandy Wiłkomirskiej ze skrzypcami.

Zwykle z serii wykonanych przez nią fotografii, publikowano jedna czy dwie. Szukając w szufladach portretów na wystawę, powróciła do tych wcześniej nie zauważonych i okazało się, że niektóre z nich znakomicie oddają charakter postaci. Taka odkryta fotografią był na przykład portret grafika Henryka Tomaszewskiego trzymającego się prawa ręką za lewe ucho. Podobnie było ze zdjęciem dyrektor Mody Polskiej, Jadwigi Grabowskiej, z wieszakiem na ubrania w ręku - nie zostało wykorzystane w reportażu, do którego było zrobione, ale znalazło się na wystawie.

Uwagę widza przykuwa portret Roberta Gravesa intensywnie wpatrzonego w dal, uśmiechniętego i rozluźnionego Zbigniewa Cybulskiego oraz zdjęcie Friedricha Durrenmata, na którym twarz szwajcarskiego dramaturga zajmuje mniej miejsca niż dym z palonej przez niego fajki.

Bohaterowie fotografii Rago to także m.in. Maria Kuncewiczowa, Ewa Demarczyk, Jan Cybis i Helena Rubinstein. Ich portretom towarzyszą zdjęcia zwykłych ludzi, np. młodego inżyniera z budowy fabryki celulozy, sfotografowanego w 1972 roku, czy wnuczki leśniczego w Trąbach.

Lidia Brandt
Gazeta Stołeczna, 14-15 sierpnia 1999.

 

 

Ernesto Cardinale, Nikaragua
Fot.: Danuta Rago, z wystawy "Urodziny fotografa", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8

 

Maria Kempisty, cybernetyk, Warszawa, 1964
Fot.: Danuta Rago, z wystawy "Urodziny fotografa", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8

 

 

Danuta Rago ur. 17 sierpnia 1934, Dobre, woj. kujawsko-pomorskie.

Od 1955 roku fotoreporter w prasie polskiej : "Walka Młodych", "Sztandar Młodych", "Agencja Robotnicza". Współpraca z tygodnikami : "Świat (1956 - 1969), "Centralna Agencja Fotograficzna", "Perspektywy" (1969 - 1990 - od powstania do likwidacji.) Od 1990 roku na emeryturze. W latach 1990 - 1995 prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF, od 1995 skarbnik OW ZPAF.

Wystawy indywidualne:
1971 "Szkice do człowieczej struktury", Warszawa, MPiK Ściana Wschodnia;
1979 "Panorama Racławicka", Warszawa;
1980 "Portrety", Warszawa, Rzeszów, Piła;
1986 "Ołtarz Mariacki Wita Stwosza", Warszawa, Kraków, Norymberga, Londyn, Wiedeń.

Ilustracje do książek:
W.Górnicki, "Giaur wśród Jankesów"; W. Nowakowski, "Lena płynie na północ"

Albumy:
"Fiat 126p", 1979; "Ołtarz Maroacki Wita Stwosza", 1987; "Kolekcja im. Jana Pawła II", 1988; "Der Krakauer Marien Altar von Veit Stoss, Lipsk 1992

Nagrody:
1962 Interpress Foto w Budapeszcie - Srebrny Medal; 1962, 1963, 1968, 1976 World Press Photo w Holandii - dyplomy honorowe; 1976 "Człowiek i Morze Czarne" - Brązowy Medal

Działalność na rzecz fotografii :
1975 członek jury Interpress Foto w Berlinie

Organizacja wystaw w ZPAF:
Międzynarodowa wystawa "Rodzina"; 1995 "Spotkanie z Chopinem";

1996 "Jubileusz Warszawski"; 1997 wystawy związane z jubileuszem 50 lecia ZPAF: "Gumy", "Tadeusz Wański", "W Kazimierzu nad Wisłą"; 1998 "Tadeusz Cyprian", "Tadeusz Kanotr i jego teatr" i wiele wiele innych.

Od 1959 członek SDP - współorganizator Klubu Fotografii Prasowej. Od 1976 członek ZPAF.

(z katalogu wystawy)

 

Danuta Rago, Stadion Legii, 1969, Warszawa fot. R.Klos.
Z wystawy Danuty Rago p.t. "Urodziny fotografa", Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com