Jerzy Riegel : "Izohelia",
Stara Galeria ZPAF, Warszawa
Od 18 sierpnia do 1 września 1998
-----------------------------------------------------------------------
Jerzy Riegel : "Izohelia"
18 sierpnia w Starej Galerii ZPAF w Warszawie otwarto wystawę Jerzego Riegla pt. "Izohelia"
Jerzy Riegel: Warszawa - Starówka
Autor już w latach sześdziesiątych zainteresował się tą techniką specjalną, której wynalazcą jest polski uczony i fotograf - Witold Romer. Izohelia to technika tonorozdzielcza, w której wykorzystuje się rożne stopnie nasycenia obrazów o zmiennej jasności. Kilkarotne skopiowanie na kontrastowe podłoże papierowe i zrożnicowanie ekspozycji daje efekty bardzo zbliżone do grafiki. Wystawa zawiera głównie pejzaże i fragmenty architektury oraz nieliczne portrety w stylistyce klasycznego piktorializmu.
Podczas otwarcia stwierdzono, że jest to być może najważniejsza tegoroczna wystawa w Starej Galerii - bowiem wynalazek izohelii, jest ważnym osiągnięciem w historii fotografii. Szkoda tylko, że współcześni twórcy tak rzadko do tej techniki sięgają.
Wystawa czynna tylko do 1 wrzesnia.
Jerzy Riegel urodził się 1931 roku w Bydgoszczy. Z zawodu jest poligrafem. Od 1967 roku należy do ZPAF. Zajmuje się fotografią czarno-białą, ale najbardziej zafascynowany jest rozdzielnotonową techniką fotograficzną zwaną izohelią. Fotografuje pejzaże, portrety, a szczególnie - motywy architektoniczne. Tematów do jego fotografii dostarcza mu bardzo często jego rodzinna Bydgoszcz, zarówno jej stare zakątki, jak i nowa architektura.
Jerzy Riegel: Bydgoszcz, ul. Jezuicka, 1982
(...) Riegel ofiarowuje nam fotogramy niezwykle oszczędne. Szczegółów tu niewiele, można by rzec niezbędne minimum, by zaistniał kadr. Sprowadza je do stanu, kiedy stają się "bytami samymi w sobie". Tworzy fotografię jedyną w swoim rodzaju, piękną sugestywną i technicznie doskonałą. Jest jednym z tych nielicznych artystów, którzy sprawiają, że obszary fotografii refleksyjnej, emocjonalnej są rozległe; zawarte między sprawami człowieka, natury a cywilizacji. Są to obrazy-fotogramy rozpoznawalne, mają własne obrazowanie, kadencję i obszary tożsamości. Sięga po granice syntezy. (...)
Łukasz Płotkowski (z katalogu wystawy)
Jerzy Riegel - Jesienny pejzaż, 1978
Autor prac, Jerzy Riegel podczas otwarcia wystawy w Starej Galerii ZPAF. Fot. W. Duszenko/GW
Wystawa J. Riegla w Starej Galerii ZPAF. Fot. W. Duszenko/GW
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com