Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, pl. Zamkowy 8
12 grudnia 1997, godzina 18.oo
----------------------------------------------------------
Aleksander Janicki
VISITOR - instalacja interaktywna
istalacja w Kassel,
Niemcy 1997
VISITOR jest dziesiatą pracą z cyklu Re-produkcje, który dotyczy zależności między rzeczywistością a jej obrazem w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez mass-media. Jest to instalacja interaktywna składająca się z czterech realistycznych odlewów autora, uchwyconych w czterech kolejnych fazach ruchu. Białe rzeźby, ubrane w białe ubrania, w okularach. Kolor pochodzi z rzutowanych na te postaci slajdów, na których utrwalono cztery fazy ruchu modela, odpowiadające tym przedstawionym w rzeźbie. Instalacja włącza się samoczynnie, gdy nieświadomy swojej "interaktywnej" roli przechodzień pojawi się w polu fotokomórki. Przezrocze, rzutowane w odstępach 1/2 sekundy na kolejne postacie, "ożywia" je dając złudzenie ruchu. Instalacja działa w ciemności.
istalacja w Kassel,
Niemcy 1997
Jako działanie niezależne "VISITOR" odwiedził tego lata trzy wielkie międzynarodowe wystawy : w Kassel, Muenster i w Wenecji. Z początkiem listopada br. Art Forum w Berlinie. Świecąca postać VISITORa co wieczór - przez trzy kolejne dni - pojawiała się w innym punkcie miasta. Jego dwuznaczna, fantomatyczna obecność w "przestrzeni publicznej" tych prestiżowych przeglądów sztuki była zarazem ironicznym komentarzem do naszej (polskiej) roli na międzynarodowej scenie artystycznej.
instalacja na placu
Świetego Marka
w Wenecji, 1997
Polska premiera VISITOR-a odbyła się 21 listopada w Galerii ZDERZAK w Krakowie. W Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie VISITOR był obecny tylko 12 grudnia !
Warszawa - Stare Miasto, ul. Dziekania (obok Małej Galerii), 12.XII.1997 r.
Fot. Krzysztof Wojciechowski
Aleksander Janicki i Marta Tarabula (właścicielka galerii Zderzak w Krakowie) podczas pokazu w Warszawie. Fot. Krzysztof Wojciechowski
Aleksander Janicki (1963) studiował w krakowskiej ASP w latach 1985-1990.Uprawia instalację i grafikę, także reklamową. Zaczerpniętą stamtąd wiedzę o możliwościach manipulowania obrazem przenosi w obszar sztuki, badając na wpół realny świat Re-Produkcji : grę świata realnego z jego replikami.
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com