Jubileusz Łodzi Kaliskiej

 

Otwarcie wystawy Łodzi Kaliskiej - inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Fot. Maciej Skawiński/GW

 

"Ostatnia Bitwa pod Grunwaldem, czyli artystyczne przejście do histerii" (pierwszy z prawej Andrzej Wielogórski) Lódź Kaliska, Galeria Karowa, Warszawa 20 maja 1999. fot. Marek Grygiel

 

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - Lódź Kaliska, Galeria Karowa, Warszawa 20 maja 1999. fot. Marek Grygiel

 

Łódź Kaliska w galerii Karowa

Oręż śmiechu

Wydaje sie nieprawdopodobne, że Łódź Kaliska, słynąca z pastiszowo-obrazoburczych wystąpień w duchu dadaistyczno- anarchistycznym, obchodzi 20-lecie. Jeden z jej twórców, Andrzej Świetlik wspomina, że do zawiązania własnej grupy popchnęło ich poczucie nudy w łódzkim środowisku artystycznym, pod koniec lat 70. zdominowanym przez awangardę i nurt sztuki postkonceptualnej. W skład grupy weszli także: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Andrzej Wielogórski, Adam Rzepecki, Jerzy Koba, Małgorzata Kapczyńska -Dopierała, Zofia Łuczko-Fijałkowska. Organizowali prowokujące akcje i happeningi, zajmowali się fotografią i filmem. (...)

W Galerii na Karowej na zdjęciach Andrzeja Swietlika można obejrzeć ich głośne inscenizowane pastisze dzieł sztuki, ,.in. "Stogu siana" Boscha i "Ślepców" Breugla, "Narodzin Venus" Boticcellego (jest to wcześniejsza wersja studyjna, bo eksperyment z półnagą modelką w Galerii Uffizi we Florencji skończył sie konfiskatą materiałów), "Śniadania na trawie" Maneta i parafrazy Jacqueta.

Na jubileusz przygotowali pastisz "Bitwy pod Grunwaldem" z trzema Muzami w roli Księcia Witolda. To juz trzeci wariant (po Kaliszu i Poznaniu). Dziś (piątek, 21 maja 1999 r.) o godzinie 19.oo zaprezentują fotografie z czwartkowego happeningu - "Ostatnia bitwa pod Grunwaldem, czyli artystyczne przejście do histerii".

Monika Kuc, CO JEST GRANE
Gazeta Wyborcza, 21 maja 1999 r.

 

Wystawa Łodzi Kaliskiej w Galerii Karowa, na zdjęciu Andrzej Świetlik. Fot. Maciej Skawiński/GW

 

Wystawa Łodzi Kaliskiej w Galerii Karowa. Fot. M.Grygiel

 

Wystawa Łodzi Kaliskiej w Galerii Karowa. Fot. M.Grygiel

 

Wystawa Łodzi Kaliskiej w Galerii Karowa. Fot. M.Grygiel

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com