Piotr Kawęcki: Blisko ciała
Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa , plac Zamkowy 8
otwarcie 20 stycznia 1998 r

----------------------------------------------------------WYSTAWA Piotra Kawęckiego pt. "Blisko ciała" zawiera kilkanaście foto-obiektów szczególnego rodzaju. Autor wykorzystał pamiątkowe zdjęcia o charakterze prywatnym umieszczając je na koszulkach, które nosił podczas ubiegłorocznych wakacji. Nawiązał przez to do popularnych przedmiotów jakimi są koszulki z krótkim rękawem. Koszulki te spełniają funkcje reklamowe, informacyjne, poprzez umieszczane na nich napisy i rysunki tworzą specyficzna ikonosferę końca XX wieku.Według Kawęckiego ten "kawałek materiału uszyty na kształt litery T, noszony jest przez ludzi w każdym wieku i na całym świecie. T-shirt oprócz funkcji czysto odzieżowej, wykorzystywany jest do reklamowania różnych produktów, głoszenia poglądów politycznych i własnych przekonań. T-shirt pełni funkcję bill-boardu, czy też rodzimego słupa ogłoszeniowego. Na rynku pojawiają się coraz to bardziej wymyślne wzory, a od kilku lat można także zaprojektować i wykonać swój własny i niepowtarzalny egzemplarz".

Idąc tym tropem Piotr Kawęcki zrealizował kilkanaście swoich własnych "nie upranych" T-shirtów.

"Ubierane na gołe ciało chłonęły pot, ciepło i moje nastroje" oraz "łapały wszystkie wrażenia z otoczenia". Dla autora wystawa Blisko ciała "jest subiektywnym obrazem-wspomnieniem z podróży".

Koszulka z naniesionym i utrwalonym na niej zdjęciem "podobnie jak klisza fotograficzna czy taśma video znajduje się pomiędzy tym co wewnętrzne i wewnętrzne oraz tym co bliskie i dalekie".

Cała wystawa Piotra Kawęckiego wnosi kolejne pytania na temat granic konwencjonalnej fotografii w odniesieniu do malarstwa, grafiki a także poszerza możliwości zastosowania fotografii nadając jej dodatkowe funkcje i znaczenia.   MG


Piotr Kawęcki podczas otwarcia wystawy
w Małej Galerii 20 stycznia 1998 r

 

Piotr Kawęcki

urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, studiował w Studium Fotografii Kreatywnej St. Martin's College of Art and Design w Londynie.

Oprócz udziału w wystawach zbiorowych zaprezentował do tej pory swoje dwie indywidualne wystawy :Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com