Janusz Leśniak : "Cień w krajobrazie"
Galeria PF, Poznań, listopad 1997 r.

-----------------------------------------
 

Niepowtarzalność chwili


Click here
for English
version of
this page18 listopada w Galerii PF w Poznaniu otwarto wystawę Janusza Leśniaka pt. "Cień i krajobraz". Zawiera ona kilkanaście barwnych fotografii, które autor wykonał w parku Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w ich posiadłości w Lusławicach - Zakliczynie k/o Tarnowa.
 
JEST taki moment podczas słonecznego dnia, gdy wiem, że po wzięciu aparatu do ręki, pojawią się leśniaki.

Stan ten przychodzi bez specjalnego powodu, może też zjawić się, jak gdyby przywołany przez niecierpliwe oczekiwanie na rzecz dobrze znaną, ale nieprzewidywalną i kierującą się swoimi prawami.


 

 

 
Na tle nieśpiesznego, leniwego popołudnia rozpoczyna się nagle mój taniec ze światłem i cieniem. Prawdziwy wyścig z czasem w zmieniającej się scenerii.

W pewnej chwili z mnogości elementów wyłania się obraz - ten jedyny. Jest mój. Za moment już go nie ma, bo to co było światłem, stało się cieniem, a ten nieoczekiwanie zmienił się w jaskrawy promień.

Po jakimś czasie ustala się, wspólny dla postrzegjacego - rytm. Obrazy przechodzą w kolejne bardziej płynnie, bez początkowej nerwowości.


 
Słońce, bóg fotografii, sprawca tego wszystkiego, zaczyna zachodzić. Zapada zmrok chłodzący gorącą glowę, a ja myślę o kilku rzeczach, które mi umknęły i które dobrze byłoby powtórzyć jutro lub pojutrze. No tak, ale przecież wiem, że to niemożliwe.

W ciągu najkrótszego nawet czasu coś się zmienia. Błahy szczegół zmienia wszystko, cały układ. Nawet powietrze nie drga w ten sam sposób i promienie światła mają inną energię. I ja jeszcze wczoraj byłem innym człowiekiem.


 

 

 
Po wielu, bardzo wielu takich momentach, gdy niepowtarzalność chwili odczułem z podobną intensywnoscią, zacząłem oczekiwać następnych spodziewając się ich wyjatkowości.

I przyszło mi kiedyś zadać pytanie - nie pytanie : czy warto żyć aby fotografować...

Janusz Leśniak
sierpień 1997


 


Galeria Fotografii PF

Galerię prowadzi Janusz Nowacki
asystent Małgorzata Abramowska
CENTRUM KULTURY 'ZAMEK', ŚW. MARCIN 80/82,
61-809 Poznań, tel. (o-61) 85360 81 FAX 852 05 03
 


Janusz Leśniak
urodzony w 1947 roku w Krakowie
członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1977 roku

17 wystaw indywidualnych w Polsce, Włoszech i Kanadzie udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Austrii, Brazylii, Czechach, Francji, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Prace w zbiorach : Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historycznego w Krakowie, Centre of Photography w Genewie, w Szwajcarii, Museum of Fine Arts w Huston, USA, Museum of Civilisation w Hull, w Kanadzie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, USA, Bibliotheque National de France w Paryżu iCollection of Polaroid w Cambridge, USA oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii.
 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com