Look at me - Spójrz na mnie

Brytyjska moda i fotografia od lat sześćdziesiątych do dnia dzisiejszego.

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Piwnice CSW
otwarcie wystawy dnia 1 marca 1999, godz. 18.00
wystawa czynna do 6 kwietnia 1999
kuratorzy: Brett Rogers i Val Willimas
współpraca : Dorota Nowak
wystawa przygotowana we współpracy z The British Council
W wystawie udział biorą : Cecil Beaton, Elaine Constantine, Anita Corbin, Donald Christie, Corinne Day, Brett Dee, Terence Donovan, Brian Duffy, Jason Evans (Travis), Hans Feurer, Armet Francis, Steve Hiett, Nick Knight, Mark Tommy Lally, Marc Lebon, Saul Leiter, Matthew R.Lewis, Norrie MacLaren, Daniel Meadows, David Montgomery, Byron Newman, Helmut Newton, Norman Parkinson, Harri Peccinotti, Phil Poynter, Rankin, Derek Ridgers, Nigel Shafran, Hannah Starkey, Clare Strand, Jurgen Teller, Wolfgang Tillmans, Ronald Traeger, Robert Wyatt.

 

 

 

Fot. Norman Parkinson - from the series "Beat the Beatniks in QUEEN, February 1960

 

   

Fot. Norman Parkinson in QUEEN, July 1962

 

 

 

OOK AT ME" to tytuł nowej objazdowej wystawy fotograficznej, organizowanej przez British Council. Ukazuje ona w nowym świetle twórczość brytyjskich fotografów zajmujących się modą. Na wystawie tej nie zobaczymy zdjęć uznanych mistrzów fotografii, prezentujących ortodoksyjne haute couture. Celem wystawy jest raczej ukazanie "demokratyzacji" mody i tego, w jaki sposób dokumentaliści, reporterzy i fotografowie poprzez zdjęcia strojów usiłują przekazać nam swoje refleksje na temat społeczeństwa i kultury. Pierwsze fotografie pochodzą z połowy lat 60-tych. Wtedy, jakby w odpowiedzi na sztywną modę lat 50-tych, zaczęto masowo produkować "modne" ubrania, pojawily się sieci sklepów odzieżowych oraz pojęcie kultury młodzieżowej. Quasi-dokumentalnym zdjeciom Parkinsona z początku dekady towarzyszą energetyczne, pomysłowe prace T.Donovana, B.Duffy'ego i H.Newtona, prezentowane na łamach czasopism takich jak np. "Nova". Magazyny te dawały fotografom i stylistom duży margines swobody, co znajdzie oddźwięk w późniejszych pracach z lat 80-tych i 90-tych.

Wraz z pojawieniem się stylu punk pod koniec lat 70-tych oraz new romantic - na początku lat 80-tych na rynku zaistniały dwa nowe magazyny : "ID" i "The Face" Prezentowali tam swoje zdjęcia młodzi fotografowie, którym nie odpowiadał przepych uznanych czasopism poświęconych modzie. Ścisła współpraca ze stylistami przynosiła efekty w postaci konceptualizacji ubrań, wykorzystywania nietypowych modeli i pokazywania "rzeczy dla każdego". Twórcza praca takich fotografów jak D.Ridges, M.Lebon, S.Johnson, N.Knight czy Travis, odzwierciedlała ich zainteresowanie "stylem ulicy", zwracając przy tym uwagę na toczącą się w społeczeństwie dyskusję, dotyczącą kwestii seksualności, rasy i konsumpcji.

Na początku lat 90-tych pojawia się nowy typ fotografa mody, ukształtowanego przez kulturę techno i grunge, który nie waha się przed ironiczno-satyrycznym przekształcaniem konwencji gataunku. Artyści tacy jak W.Tillmans, M.Lewis, N.Shafran czy C.Day kwestionują w swoich pracach dotychczasowe pojęcia piękna i przepychu. Za pozorna "swojskością" ich zdjęć kryją się rozmaite problemy społeczne: bezdomność, wzrost liczby samobójstw, starość, anoreksja, uzależnienie od narkotyków.

Najnowsze z prezentowanych na wystawie fotografii to prace świeżo upieczonych absolwentów szkół artystycznych. Dla C. Strand, H. Starkey i R.Wyatt'a moda jest jedynie pretekstem, pozwalającym na rozwinięcie dyskursu o stylu i indywidualności.W ich zdjęciach zaciera się granica oddzielająca modę od sztuki.
(z materiałów prasowych udostępnionych przez CSW)

 

Fot. Armet Francic From the series "Beds and Blankets" in Deluxe, 1978

 

Fot. Norrie Maclaren Streetwalking shocking in DELUXE MAGAZINE 1977

 

Fot. Marc Lebon - Untitled

 

Fot. Elaine Constantine - Mosh

 

Fot. Elaine Constantine - Sarf Coastin'

 

Fot. Marc Lebon - Scoop !

 

Fot. Terence Donovan - In Nova

 

Fot. Hannah Starkey - Untitled

 

Fot. Jason Evans

 

Fot. Jason Evans

 

 


Przeczytaj też:

Otwarcie wystawy "Look at me" w CSW, 2 marca 1999 r. Fot. M. Grygiel

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com