Na okładce najnowszego numeru IMAGO (no. 9 / Winter 2000) - zdjęcie Melindy Kovacs.

O tym co słychać w fotograficznej Europie Środkowej

IMAGO nr.9, zima 2000

Kolejny numer słowackiego, a właściwie środkowoeuropejskiego, IMAGO i kolejne doskonałe artykuły o fotografii, o historii fotografii i o zagadnieniach pokrewnych, a przede wszystkim dużo, dużo znakomitych zdjęć na kredowym papierze.

Vladimir Birgus w tekście The New Objectivity and Constructivism in Czech Inter-war Photography opisuje losy czeskiej awangardy fotograficznej z uwzględnieniem jej związków ze środowiskami Bauhausu, Paryża, Moskwy. Uzupełniony bibliografią artykuł jest ciekawym wstępem dla chcących poznać bliżej konstruktywistczny kontekst znakomitych prac fotografów czeskich i słowackich. Materiał ilustracyjny obejmuje zdjęcia min. Jana Lukasa, Vaclava Jiru, Karela Kasparika, Jaromira Funke. W omawianym numerze Imago o współczesnej fotografii rosyjskiej pisze Manfred Schmalriede: A Glance at Russian Photography. Autor koncentrując się na pracach Vadima Guschina, Dymitra Vilenskiego oraz Igora Lebedeva przewartościowuje 'zachodni', a więc obowiązujący, sposób patrzenia na fotografię rosyjską wyłącznie przez pryzmat symbolizowanego przez postać Rodczenki konstruktywizmu.

Portfolia: Iosifa Kiraly z Rumunii, któremu towarzyszy autorski komentarz w postaci wywiadu z samym sobą (sic!), Melindy Kovacs z Węgier, Takisa Zerdevasa z Grecji.

Szczególnie interesujące są magiczne, wręcz surrealne prace Melindy Kovacs (cykl Sienna Gebrannt) nawiązujące do malarstwa Bellotta i mistrzów holenderskich. Utrzymane w subtelnej, bardzo charakterystycznej tonacji fotografie działają silnie na wyobraźnię, łechcąc jednocześnie zmysł estetyczny oglądającego; doprawdy trudno im się oprzeć.

Ponadto: rozmowa z Edwardem Hartwigiem, która choć ciekawa, to niezręcznie ją polecać, gdyż jest skrótem wywiadu prezentowanego w całości w fotoTAPECIE; ponadto prezentacja instytucji zajmujących się fotografią (muzea, galerie) w Europie Środkowej; ponadto recenzje wystaw, książek oraz galerii (min. Galeria PF w Poznaniu, o której działalności pisze Adam Sobota)...

AM


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com