Wystawa Marii Zbąskiej w warszawskim metrze

 

 

 

Maria Zbąska. Fot. M. Grygiel
 

DAŁO SIĘ. Po raz pierwszy została przełamana pewna bariera. Bariera lęku, jaki cechował władze warszawskiego metra przed tym, by w tym metrze mogło coś się wartościowego wydarzyć. Tym wydarzeniem jest otwarta 31 maja na stacji Centrum wystawa fotograficzna Marii Zbąskiej pt. "Złe chłopaki z mojej ulicy". Kilkanaście czarno białych fotografii umieszczonych na dużych standartowych reklamowych billboardach jest zapisem dwuletniej pracy autorki dokumentującej życie młodzieży w wielkich blokowiskach wielkiego miasta. Te fotografie to opowieść o niewesołej rzeczywistości, jaka nas otacza. We wstępie do katalogu autorka wyznaje "Może nie jest to wesołe opowiadanie, ale na pewno prawdziwe. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jedyny obraz mojego pokolenia (...) nie chcę oceniać tej rzeczywistości, chcę o niej tylko opowiedzieć".

Tak, narkotyki, alkohol, przemoc, beznadzieja, brak przyszłości - to na pewno nie są miłe tematy - i zdjęcia Marii z cała szczerością o tym mówią. I ważne jest, że poprzez prezentację w tak licznie uczęszczanym miejscu jakim jest metro trafią być może do wielu z nas, poruszą nasze umysły i serca.

Podczas otwarcia wystawy promotor i jej współkurator (obok Juliusza Donajskiego) znany fotograf Tomasz Tomaszewski podkreślił ogromne zaangażowanie Marii Zbąskiej w to co robi - pomimo młodego wieku (zaledwie 23 lata) jest ona jednym z nielicznych fotografów, którzy z pasją oddają się temu co robią nie idąc na żadne kompromisy. To rzadka grupa fotografów, którzy nie bacząc na sukces komercyjny oddają się do końca temu, co stanowi o autentyczności i prawdzie ich fotografii.

Wystawie towarzyszy bardzo atrakcyjny katalog w opracowaniu Rafała Grunta w którym oprócz zdjęć, i materiału informacyjnego znalazły się teksty kuratora wystawy Juliusza Donajskiego, wcześniejsza publikacja Roberta Leszczyńskiego w Magazynie GW oraz fragmenty tekstowe z piosenek grup hip-hopowych (Molesta, Warszawski Deszcz, Wzgórze Ya-Pa-3).

Wystawa Marii Zbąskiej jest jednocześnie prezentowana w galerii internetowej Donajskis' Digital Gallery.

mg

 

Wystawa Marii Zbąskiej w warszawskim metrze. Fot. M. Grygiel

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com