Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, Pl. Zamkowy 8
otwarcie dnia 8 września 1998
wystawa czynna od 9 września do 4 października 1998 r.

------------------------------------------------------

 

Tomek Sikora - Nie do wiary, nie do pary

 

Otwarcie wystawy w Małej Galerii 8 września 1998 r. Tomek Sikora i Marek Grygiel. Fot. Waldemar Gorlewski / GW

 

Otwarcie wystawy w Małej Galerii 8 września 1998 r. Fot. Waldemar Gorlewski / GW

 

Otwarcie wystawy w Małej Galerii 8 września 1998 r. Fot. Piotr Kubat / GW

 

Otwarcie wystawy w Małej Galerii 8 września 1998 r. Fot. Marek Grygiel / GW


Głosy prasy:
Ewa Bulanda - "Nie do wiary, że oni mogą być nie do pary"
Życie Warszawy, 9 września 1998 r

 

Zuzanna Matyjek
Gazeta Stołeczna, 10 września 1998

Nie do wiary, jakie pary
Mała Galeria. Wystawa Tomka Sikory

Obok australijskiego policjanta stoi kudłaty człowiek w płaszczu po kostki. Pod zdjęciem podpis : "Ave Tomek! Polituri (garnituri) te salutant" - w Małej Galerii ZPAF-CSW można oglądać wystawę fotografii Tomka Sikory "Nie do wiary, nie do pary!".

Nobliwa starsza pani z przewieszoną przez ramię torebką trzyma za rękę wysokiego, potarganego młodzieńca w skórzanej kurtce i rękawiczkach bez palców. Podpis : "Oprzyj się o mnie mój drogi, wszak nie masz głowy ni nogi".

Dwaj starsi panowie. Pierwszy - niski, w czarnym garniturze, białej koszuli i pod krawatem. Drugi wysoki - typ uczniaka - czarne spodenki, białe podkolanówki, czerwona kamizelka i krawat. I podpis : "Żadne, nawet najśmieszniejsze słowa nie oddadzą potwornej głębi naszych uczuć".

- Te zdjęcia nie są na serio, są lekkie i zabawne - mówi Tomek Sikora. Autorem dwuwierszy do zdjęć jest Michał Zabłocki.

Szukając różnic, szukając podobieństw

W Małej Galerii zaprezentowano kilkadziesiąt stylizowanych na stare fotografii wykonanych metodą podobną do kalokomanii (emulsja przeniesiona na specjalny papier).

Prace Sikory przedstawiają pary ludzi, zestawionych w tak zaskakującym kontekście, że mimo woli zaczynamy szukać kolejnych różnic w ich wyglądzie. Po chwili można zacząć od nowa, tym razem szukając podobieństw. Przypomina to troche dziecięcą zabawę - znajdź różnicę w pozornie identycznych obrazkach. Tutaj jednak zabawa może polegać na znalezieniu podobieństw w dwóch diametralnie różnych osobach.

Fotografie oprawione są w przaśne ramy z drewnianych desek. Przypominają troche sztachety z wiejskiego płotu, są przybrudzone ziemią, nierówno zbite, a na niektórych widać dziury po gwoździach. - Ta wystawa to osobiste wyznanie autora. W jego fotografiach jest troche dziecięcej zabawy, ale też autoironii - mówił na wernisażu w Małej Galerii kurator wystawy Marek Grygiel.

Według Grygla Tomkowi Sikorze nie chodzi o zwykłą maskaradę, bo przecież strój człowieka czy jego brak zawsze miał w kulturze jakieś znaczenie. Zainscenizowanie par na zdjęciach, ich świadome skontrastowanie mówi nam o różnorodności ludzkiej autokreacji. Fotografie Sikory przekonują też, że nasz wizerunek w dużym stopniu określa wygląd zewnętrzny i otoczenie, w jakim przebywamy. To własnie takie, pokazane na zdjęciach, przeciwieństwa uświadamiają nam bogactwo różnorodności, jakiego pospiech życia codziennego nie pozwala nam dostrzec.

Książka dla przyjaciół

Wczoraj w klubie Barbados Tomek Sikora rozdał przyjaciołom promocyjne książeczki ze swoimi zdjęciami. Dotąd nie wydał albumu, również ta książka nie będzie dostępna na rynku - wydano ją w nakładzie 700 egzemplarzy. Dlatego obecnie jedyną okazją do zobaczenia jego prac jest wystawa w Małej Galerii. Tomasz Sikora znany jest głównie jako autor fotografii reklamowej, przez dziesięć lat pracował też jako fotoreporter. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie prowadził warszaty fotograficzne. W 1983 roku załozył studio fotografii reklamowej. Dwukrotnie został uznany za najlepszego fotografa reklamowego roku w Australii. W dalszym ciągu kontynuował też działalność na polu fotografii artystycznej, wydawał promocyjne książki autorskie i kalendarze. Od 1996 roku dzieli swoje życie między Polskę i Australie. (...)

Zuzanna Matyjek
Gazeta Stołeczna z dnia 10 września 1998



Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com