World Press Photo '97 w Warszawie


WORLD PRESS PHOTO - Zdjęcie Roku
Francesco Zizola: "Dzieci, ofiary min przeciwpiechotnych", Quito, Angola

Fotografia została zrobiona w kwietniu 1996 r., w ośrodku dla dzieci - ofiar wojny domowej. Miasto Quito przez 9 miesięcy było oblegane przez wojska UNITA. Liczba ofiar osiągnęła 25 tysięcy. Nagrodzone zdjęcie jest częścią cyklu, wyróżnionego również 1-szą nagrodą za fotoreportaż w kategorii "People Stories" ("Ludzie").


 

W Warszawie wystawa World Press Photo z Holandii prezentowana jest już po raz ósmy. Organizowana jest przez niezależną i niedochodową fundację o tej samej nazwie, która za cel stawia sobie popularyzowanie fotografii prasowej oraz walkę o obronę praw człowieka, wolność prasy i swobodny przepływ informacji na świecie.

Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Rok rocznie organizuje konkurs, w którym oprócz głównej nagrody World Press Photo przyznawane są wyróżnienia za pojedyncze fotografie a także reportaże, oceniane w dziewięciu kategoriach : wiadomości lokalne, wiadomości agencyjne, ludzie i wydarzenia, sport, nauka i technika, sztuka, natura i środowisko, portret oraz życie codzienne.

Najciekawsze zdjęcia wchodzą w skład wystawy, która pokazywana jest w przeszło 30 krajach. Publikowane są one rownież w obszernym roczniku World Press Photo, będącym jednocześnie katalogiem wystawy.

W tym roku (1997) główną nagrodą World Press Photo zdobył Francesco Zizola, fotoreporter z Włoch związany z Agenzia Contrasto za czarno-białą fotografię wykonaną w Kuito, w Angoli, zatytułowaną : "Dzieci, ofiary min przeciwpiechotnych".

Na wystawie prezentowanych jest prawie 200 czarno-białych i kolorowych wielkoformatowych fotografii z całego świata, wybranych pośród zdjęć nadesłanych przez 3663 fotografów z 119 państw.

Wystawa w "Zachęcie" potrwa od 5 grudnia 1997 r. do 4 stycznia 1998 roku.


Laurent Monlau (Francja)
dla Gio France - Kobiety mauretańskie
cykl portretów, 1 nagroda


 
James Balog (USA)
dla magazynu "Fortune"
nauka i technika, 1 nagroda


Dirk Buwalda (Holandia)
Próba holenderskiego teatru tańca
cykl na temat sztuki - 3 nagroda


Mark Wilson (USA)
Wielki szary puchacz
natura i środowisko - 2 nagroda


Massimo Siragusa (Wlochy - Agenzia Contrasto) - Czekając na cud
cykl z życia codziennego - 2 nagroda


Barry Chin
(USA - The Boston Globe)
Igrzyska Olimpijskie w Atlancie
cykl n.t. sportu - 2 nagroda
Adresy
Spis treści

Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com