Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF/CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
3 - 27 lipca 2001 r.

 

 

Katarzyna Januszko: W okamgnieniu

 

Katarzyna Januszko, wystawa "W okamgnieniu", Mała Galeria ZPAF/CSW, lipiec 2001

 

Click here
for English
version of
this pagePatchwork - niejednolita całość, przedmiot złożony (zszyty, sklecony) z różnorodnych kawałków (skrawków), mieszanina. W życiu; w obserwacjach, w doświadczeniach, w emocjach i w pragnieniach.

 

Fotografie z podróży

Katarzyna Januszko. Absolwentka Camberwell School of Arts w Londynie. Od 1991 pracuje w Polsce. Liczne dokonania w zakresie malarstwa, grafiki, fotografii, scenografii a także instalacje i performance. Fot. W. Gorlewski/GW


Podróżowanie i fotografia. Dobry temat na wakacyjną porę ale też wiadome skojarzenia: kolorowe piękne krajobrazy, osobliwości natury, egzotyka i piękno niedostępnych zakątków naszej planety, albo słynne turystyczne miejsca które każdy kto tam się znajdzie musi utrwalić na kliszy fotograficznej. Powielane w nieskończonych odsłonach i we wszystkiego rodzaju mediach, prasie, telewizji, turystycznych katalogach przestają spełniać swą rolę - zamiast zachęcać do podróży, zaspokajając naszą ciekawość nieznanego - stają się kolejnym zestawem katalogowych banalnych pocztówek które i tak już gdzieś i kiedyś widzieliśmy. Katarzyna Januszko postanowiła swoje zdjęcia z podróży przełożyć na inny język, bardziej osobisty i dociekliwy. Rezygnując z lakierowanej kolorystyki większość czarno białych fotografii zestawiła w kilka kompletów. Poprzez pocięcie ich na niewielkie kawałki i zszycie ze sobą uzyskała rodzaj kolażu.

Ten syntetyczny zabieg pozwolił jej przenieść oddziaływanie tej pracy w sferę pewnego uogólnienia, a zarazem rozszerzył znaczenie pojęcia "podróże". W wyrywkowych, fragmentarycznych fotografiach przylegających do siebie, znajdujemy znacznie głębszą relację - pamięć tego co zostało zatrzymane z kolejnej podróży staje się wyrywkową refleksją, czymś co powstało w ułamku chwili.

Ale wielość tych ułamków zdaje się tworzyć nową całość, która ma już inne nieco znaczenie. Okazuje się, że podróżować można nie tylko w czasie i przestrzeni - można taką podróż zrealizować w swojej wyobraźni. Jej składniki to kawałki zapisanych momentów. Złapanych na gorąco, "wokamgnieniu". Potem zszyte w naszej pamięci tworzą rozleglejszy krajobraz wspomnień na który nie tylko składają się ładne widoczki, ale również nastroje jakie nam wtedy towarzyszyły i nie odgadnione do końca pragnienia.

Fotografie Katarzyny Januszko to takie "pozszywane" wspomnienia, które każdy ma w sobie. Z tym, że nie zawsze da się je zapisać w podobny sposób.

Chyba, że odnajdziemy swoje własne fotografie z podróży.

Marek Grygiel

 

 

Katarzyna Januszko, wystawa "W okamgnieniu", Mała Galeria ZPAF/CSW, lipiec 2001

 

 

Katarzyna Januszko, wystawa "W okamgnieniu", Mała Galeria ZPAF/CSW, lipiec 2001

 

 

Poprzednio:

Zobacz też:

 

 

Katarzyna Januszko, i kurator Marek Grygiel podczas otwarcia wystawy "W okamgnieniu" w Małej Galerii ZPAF/CSW, 3 lipca 2001. Fot. Albert Zawada/GW

 

 

Otwarcie wystawy Katarzyny Januszko w Małej Galerii ZPAF/CSW, 3 lipca 2001. Fot. Albert Zawada/GW

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.

 

29 - 07 - 21