MUSTA TAIDE 1/2001
ISSN 0788-2467

Julkaisija Kustannusosakeyhtio Musta Taide
PL. 26, FIN 00561 Helsinki

 

 

Musta Taide

 

okładka MUSTA TAIDE, nr 1/2001

PIERWSZY TEGOROCZNY (1/2001) numer fińskiego pisma Musta Taide jest poświęcony w całości fotografii artystycznej południowo wschodniej Finlandii. Podstawowym celem wydania takiego zbioru jest prezentacja coraz szerszego zastosowanie fotografii przez twórców sztuki wizualnej tego regionu Finlandii, kraju gdzie fotografia ma ugruntowaną i stabilną pozycję. Dotyczy to zarówno artystów młodego pokolenia jak i tych którzy z fotografią mają kontakt od dawna.

Przeważająca grupa wiekowa to artyści urodzeni w latach 60 -tych i 70-tych: Paivi Eronen, Vesa-Ville Saarinen, Juha Metso, Manja Riihala, Markus Mannisto, Minna Rissanen oraz Janne Lehtinen, Vesa Hallivuori, Jane Suhonen, Juha Kyllonen, Eeva Mari Haikala, Maarit Nevenpera, Virpi Lehtinen. Są też artyści z wcześniejszą metryką urodzenia Arto Hamalainen, Markku Vanhalakka, Markku Lotjonen, Juoko Heikilla, Esko Turkille.

Prace wszystkich wymienionych powyżej artystów biorą udział w wystawie "What Remains Unsaid - Photography of Southeast Finland". Zrealizowanie tej wystawy ma za zadanie skoncentrowanie uwagi na tym co wartościowego powstaje poza centrum administracyjnym i kulturalnym kraju, jakim są Helsinki.

Ponieważ mało prawdopodobnym jest by wystawa zawitała do Polski, warto zaznajomić się z kolejnym numerem Musta Taide, który oprócz tego że spełnia funkcję katalogu wystawy może również pełnić role samodzielnego wydawnictwa przedstawiającego fotografię tego rejonu Finlandii. Fotografie bardzo zróżnicowaną: od klasycznie rozumianego krajobrazu, poprzez portret, fotografie inscenizowaną, fotograficzny żart (świetne zdjęcia z zaaranżowanej rywalizacji "składania się na rękę" Juhy Metso), i tzw. nowy dokument.

Oprócz znakomicie ( jak zawsze w przypadku Musta Taide) wydrukowanych reprodukcji przy końcu zamieszczono krótkie biogramy artystów. Wielka szkoda - i to stanowi największą wadę tej publikacji - że ilość tłumaczeń na język angielski jest minimalna: oficjalny wstęp przedstawiciela władz kulturalnych regionu i niewielka informacja ogólna na tylniej okładce. Czytelnicy z innych krajów chętnie zapoznaliby się z wprowadzającym tekstem Haapio Olli, a także z dwoma jeszcze dodatkowymi artykułami nie mającymi już bezpośredniego związku z wystawą ale jak się wydaje, uzupełniającymi to wydanie Musta Taide, niewątpliwie najbardziej wartościowego periodyku fotograficznego Finlandii.

MG

 

Juha Metso: "Sarjasta Art in Form, Metso vs Leibovitz", 1999. MUSTA TAIDE nr 1/2001

 

Poprzednio w fotoTAPECIE:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.

 

29 - 03 - 01