25-lecie Małej Galerii w Warszawie

Wystawa jubileuszowa

 


Mała Galeria ZPAF-CSW, 10 października 2002, otwarcie wystawy jubileuszowej. Fot. Albert Zawada/GW

 

logo Malej Galerii

PPierwszy wernisaż miał miejsce w Małej Galerii przy placu Zamkowym w Warszawie 10 października 1977 roku. Była to wystawa Janusza Bąkowskiego pt. "Kwadrat". Galeria powstała przy Związku Polskich Artystów Fotografików ze środowiska skupionego wokół Zbigniewa Dłubaka. W latach 1977-81 jej program artystyczny kształtował Andrzej Jórczak. Po jego tragicznej śmierci Galerię prowadzi do dzisiaj Marek Grygiel. Od 1991 roku Mała Galeria będąc galerią ZPAF jest również związana z Centrum Sztuki Współczesnej.

Przez 25 lat działalności prezentowała głównie eksperymentalny i poszukujący nurt w polskiej sztuce fotografii. W początkach działalności w jej prezentacjach dominującymi kierunkami były konceptualizm i postkonceptualnej orientacje w sztuce z biegiem czasu rozszerzyła program prezentując również video, instalacje, performacne, a obecnie poszukiwania z użyciem najnowszych technik obrazowania (fotografia cyfrowa, internet).

Jest jedną z najdłużej nieprzerwanie i regularnie działających galerii artystycznych ze szczególnym uwzględnieniem fotografii nie tylko w Polce ale i również na świecie. W Małej Galerii odbyło się dotąd 315 wystaw i wydarzeń artystycznych, ich realizatorami było ponad 200 artystów.

Z okazji Jubileuszu 25 lecia Mała Galeria zaprosiła do wspólnej wystawy wszystkich artystów jacy uczestniczyli w jej programie. Na pisemne zaproszenie wysłane na przełomie maja i czerwca br. odpowiedziało ponad 100 artystów - ich prace składają się na wystawę jubileuszową.

W zaproszeniu jedynym wymaganym warunkiem było to by praca nie przekraczała formatu A4. W ten sposób powstał zbiór prac który po zakończeniu ekspozycji wzbogaci wcześniejsza kolekcję powstała w wyniku poprzedniej wystawy o takiej samej formule z 1987 roku.

WYSTAWA JUBILEUSZOWA W MAŁEJ GALERII ZPAF-CSW otwarta zostanie 10 października 2002 o godz. 18.00 i trwać będzie do dnia 31 października 2002 roku.

Marek Grygiel
Warszawa 9 X 2002.

 

 


Mała Galeria ZPAF-CSW, 10 października 2002, otwarcie wystawy jubileuszowej. Na zdjęciu Janusz Bąkowski - autor pierwszej wystawy w Małej Galerii pt. "Kwadrat", której otwarcie było dokładnie przed 25 laty, 10.X.1977. Fot. Albert Zawada/GW

 


Mała Galeria ZPAF-CSW, 10 października 2002, otwarcie wystawy jubileuszowej . Fot. Albert Zawada/GW

 


Mała Galeria ZPAF-CSW, 10 października 2002, otwarcie wystawy jubileuszowej. Fot. Albert Zawada/GW

 

 


 

 

Wystawa jubileuszowa w Małej Galerii. Fot. A. Mazur

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.

 

18 - 11 - 02