Paris Photo, 7-ma edycja
13-16 listopada 2003 r.
Carrousel du Louvre, Paris


 

 

Paris Photo 2003

Tekst i zdjęcia: Mariusz Hermanowicz

 

MIMO zaporowej ceny biletów (14 euro) 42 000 osób odwiedziło targi Paris Photo między 13 a 16 października 2003 roku. Do tego należałoby doliczyć około 10 000 szczęśliwych posiadaczy darmowych kart wstępu. Mówiąc szczerze jest niemożliwością napisać jakąś sensowną relację z tak wielkiej imprezy jak Paris–Photo. Aby w miarę dokładnie, ale jednak dość pobieżnie, obejrzeć wszystkie powieszone zdjęcia potrzeba co najmniej czterech godzin. Ale po tych czterech godzinach ze zmęczenia nie jest się już w stanie ani niczego więcej zobaczyć, ani niczego napisać o tym co się widziało.

Pozostaje tylko próba podzielenia pokazanych zdjęć na trzy kategorie :

  • archelogia fotografii, fotografia XIX-wieczna, zdjęcia, które są "pewniakami". Niektórzy kolekcjonerzy kupują przede wszystkim tego typu zdjęcia, mając (prawie) pewność, że te zdjęcia nigdy nie stracą swojej wartości. Ich autorzy nie należą do jakichś kierunków sztuki, które za kilka lat zostaną odsądzone od czci i wiary. Kupowanie takich zdjęć, to trochę jak kupowanie płócień impresjonistów.

  • wielcy mistrzowie fotografii, których zdjęcia są w każdej szanującej się historii fotografii.

  • wreszcie coś, co można nazwać fotografią współczesną, gdzie każda galeria, każdy twórca przekrzykują się jedni przez drugich. Tutaj można dokonać najciekawszych odkryć, zobaczyć coś zupełnie nowego, a w najgorszym razie zobaczyć jakie są aktualne tendencje i mody (zanim zostaną zastąpione przez jeszcze nowsze).

 

Zobacz kompletne sprawozdanie:


 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.