Mala Galeria (logo)

Mała Galeria ZPAF-CSW
Plac Zamkowy 8, Warszawa
27 kwietnia - 8 maja 2004 r.
Otwarcie: wtorek, 27 kwietnia, godz. 18.00

 

 

Radosław Wojnar - Teraz

 

Radosław Wojnar "Teraz",
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, kwiecień / maj 2004 r.

 

Przestrzenie pisma

Click for
ENGLISH VERSION
of this pageOTOCZENI obrazami fotograficznymi, przyzwyczailiśmy się do nich tak bardzo, że nie dostrzegamy ich obecności. Patrzymy na świat przez "fotograficzne oczy". Nauczyliśmy się już "niewidzieć" fotografii, tak jak otaczającego nas powietrza. Przyzwyczajenie do fotografii wywołuje spojrzenie bezkrytyczne i bierne, nie zmusza (nie prowokuje) od zadawania pytań. Z faktu negacji i z przekory do tego zjawiska, często w sztuce tematem fotografii stała się sama fotografia. Ale czy przestała być "przeźroczysta, niewidoczna"? Co się dzieje, gdy fotografia jest obrazem pisma-tekstu, gdy obiektem fotograficznym jest sam alfabet? Czy czytamy tekst niewidząc (przenikając) fotografię? Czy podobnie nie znając analfabetu tym samym nie rozumiejąc tekstu, dostrzegamy jedynie kształt liter? W jakim stopniu fotografia tekstu, szczątkowych fragmentów zdań i poszczególnych wyrazów świadczy o przezroczystości medium? A co w tej chwili dzieje się z sensem wyrazów? Do takich pytań prowokują fotografie Radosława Wojnara.

Fotografia i inne jej pokrewne dziedziny związane z obrazem, są przekazami zimnymi, jak stwierdził to kiedyś McLuhan. Sam kiedyś pisałem o podobieństwie fotografii z tekstem drukowanym. Jedno i drugie nie jest fizycznym śladem artysty-twórcy. Nie rozpoznamy autora fotografii po ziarnie srebra, tak samo jak nie określimy autora tekstu po czcionce drukarskiej. Zarówno fotografia jak i tekst przenosi widza w rejony, które ujawniają intencje twórcze i duchowe artysty ale nie są one uwarunkowane od manualnego procesu tworzenia fizycznej egzystencji dzieła. W fotografiach Wojnara odnajduję dwie analogie zachodzące pomiędzy intencją artystyczną a formą obrazu-fotografii. Pierwsze podobieństwo przypomina mi unistyczne obrazy Strzemińskiego. Drugie, sięga w symbolikę pisma, podobnie jak fotografie otworkowe Jesseki Ferguson czy fotograficzne ilustracje Sean’a Kernan’a z serii "The Secret Books". Fotografie Radosława Wojnara wchodzą z widzem w dyskurs o subtelnościach estetycznych formy tekstu, zachowując tzw. przeźroczystość medium i czystość, klarowność formy obrazu. Ponadto ukazują tajemniczy świat egzystujący w naszej pamięci i podświadomości, świat podobny do drugiej strony lustra Alicji z Krainy Czarów.

Grzegorz Przyborek
kwiecień 2004 r.

 

Radosław Wojnar "Teraz",
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, kwiecień / maj 2004 r.

 

PO raz kolejny dochodzi do ścisłego powiązania grafiki z fotografią. Wydawałoby się, że jest to relacja mocno wyeksploatowana. Prace Radosława Wojnara z cyklu "Teraz" są dowodem na to, że istnieje nadal pole manewru by znaleźć równowagę miedzy tymi dyscyplinami. Tę równowagę autor próbuje osiągnąć poprzez zwielokrotnienie słowa "teraz", które staje się znakiem graficznym będąc jednocześnie podstawowym elementem wszystkich fotografii. Kilkanaście wariantów użycia tego samego słowa wypełnia konsekwentnie minimalistyczną formułę jaką sobie narzucił, ściśle trzymając się raz obranej koncepcji. Wynikiem tego jest spójna seria foto-grafik w których następuje próba zespolenia dwóch tak bliskich sobie dyscyplin.

M.G.

 

Radosław Wojnar "Teraz",
wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW, kwiecień / maj 2004 r.

 

Radosław Wojnar
Urodzony w 1974 roku w Warszawie.
Tutaj mieszka i od 1997 roku pracuje jako niezależny fotograf.

Studia:
1993 - 1995 Policealne Studium Fototechniczne w Warszawie
1995 - 1998 Wyższe Studium Fotografii - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Wystawa indywidualna:
2000 - "Dotknięcie przestrzeni" - w ramach Festiwalu Fotografii Czarno-Białej, Zakopane

 
Mała Galeria ZPAF-CSW, 27 kwietnia 2004 r., wernisaż wystawy Radosława Wojnara. Fot. A. Mazur.

Zobacz też:

 

W FOTOTAPECIE także:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.