Janusz Bąkowski (1922-2005)

 


Janusz Bąkowski w Malej Galerii w 1997 roku. Fot. Krzysztof Wojciechowski

26 sierpnia 2005 w wieku 83 lat zmarł w Warszawie JANUSZ BĄKOWSKI, wybitny twórca, wieloletni członek Związku Polskich Artystów Fotografików, grafik, malarz, rzeźbiarz, autor eksperymentalnych poszukiwań w technice video. Inicjator i współtwórca Małej Galerii w Warszawie był autorem pierwszej wystawy inaugurującej działalność galerii w październiku 1977 roku. Oprócz tego swoje nowatorskie fotografie, grafiki, rysunki i fotoinstalacje prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w ramach wystawy „Presence Polonaises” w Centrum Pompidou w Paryżu (1981), czy podczas wielkiej wystawy fotografii polskiej w International Center of Photography w Nowym Jorku (1979).

Interesowała go zawsze sztuka analityczna, oparta często na matematycznych założeniach. Był bliskim przyjacielem zmarłego kilka dni wcześniej Zbigniewa Dłubaka.

Współpracował blisko z Jagodą Przybylak, był niezwykle ceniony i lubiany przez środowisko artystyczne związane z Małą Galerią w Warszawie. W swoim atelier na strychu przy ulicy Piwnej na Starym Mieście odbyło się z inicjatywy Janusza Bąkowskiego wiele interesujących spotkań, dyskusji, prezentacji video, gdzie sztuka współczesna odgrywała wiodącą rolę.


Janusz Bąkowski w Małej Galerii ZPAF-CSW podczas otwarcia wystawy swego syna, Jacka Bakowskiego, 5 lipca 2005 r. Fot. Jerzy Łapiński.

Do końca był wielkim przyjacielem Małej Galerii, obecny prawie na każdym wernisażu – jeszcze 5 lipca kręcił na video zapis dokumentalny podczas otwarcia wystawy autorskiej swojego syna Jacka.

Planowaliśmy specjalną wystawę na 30-lecie istnienia galerii ze szczególnym podkreśleniem roli Janusza Bąkowskiego, jako pierwszego i stałego autora tego miejsca. Niestety, bez Niego w takim kształcie już tej wystawy nie uda nam się zrobić.

MG
26.VIII.2005

 


Mała Galeria ZPAF-CSW, 10 października 2002 r., otwarcie wystawy jubileuszowej. Na zdjęciu Janusz Bąkowski - autor pierwszej wystawy w Małej Galerii przed 25-ciu laty, 10.X.1977. Fot. Albert Zawada

 

Zobacz też:

 

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.