Piętnastka
wystawa z okazji 15-lecia Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie
"Stara Galeria" ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
20 kwietnia – 11 maja 2006.
Kurator wystawy: Vladimír Birgus
współpraca: Vojtěch Bartek, Aleš Kuneš, Václav Podestát, Jiří Siostrzonek.
Katalog: ISBN: 80-7248-313-7

 

 

Dyplomanci z Opawy, album o Bratysławie

Fotografia z Czech i Słowacji w Warszawie

 


Katalog wystawy "Piętnastka". Zdjęcie na okładce: Barbora Kuklíková.

POKAZANA “Starej Galerii” ZPAF wystawa „Piętnastka” jest prezentacją prac studentów i absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Placówka ta, która obchodzi właśnie piętnastą rocznicę swojego powstania, należy do najlepszych uczelni fotograficznych nie tylko w naszej części Europy. Można powiedzieć, że przyćmiła niegdysiejszą już sławę wydziału fotografii praskiej FAMU. Choć znana jest, dzięki takim osobowościom jak Vladimir Birgus czy Jiři Štreit, przede wszystkim jako szkoła subiektywnego reportażu to również inne dziedziny fotografii, także te użytkowe, traktowane są z całą powagą. Ciekawe, że duża część studentów to Polacy (obecnie jest ich 38) a wśród absolwentów są takie znaczące nazwiska jak Rafał Milach, Mariusz Forecki, Grzegorz Klatka czy nieżyjący już Piotr Szymon. Ważne jest też to, że szkoła ta współpracuje systematycznie z polskimi instytucjami: galeriami, festiwalami i uczelniami artystycznymi.

Jest to między innymi osobista zasługa Vladimira Birgusa, który przy okazji otwarcia wystawy w Warszawie otrzymał srebrny krzyż orderu Gloria Artis, najwyższego naszego odznaczenia przyznawanego za dokonania artystyczne. Na drugi dzień Vladimir Birgus i inni wykładowcy Instytutu Twórczej Fotografii spotkali się w siedzibie ZPAF ze studentami polskich szkół fotograficznych, prezentując znacznie szersze spektrum prac studentów i profesorów oraz oferując możliwość bezpośredniej rozmowy. Było to bardzo interesujące i pozyteczne spotkanie.

Gorzegorz Klatka (28.4. 1976, Katowice), Z cyklu "Chorwacja"
Wystawa "Piętnastka", Stara Galeria ZPAF, Warszawa

Sama wystawa stanowi wybór z prac licencjackich bądź dyplomowych studentów uczelni. W zestawie tym przeważa portret i subiektywny reportaż. Nie wszystkie propozycje są przekonywujące, szczególnie w reportażu zbyt często daje się zauważyć wpływ stylu pedagogów, Birgusa i Štreita. Często chęć odtworzenia charakterystycznej dla ich prac atmosfery przeszkadza młodym autorom zatroszczyć się o przekazanie w zdjęciu informacji gdzie i co było fotografowane. Interesująca jest praca Petera Nagy’ego, który wykorzystując technikę cyfrową „zaludnił” puste na ogół przestrzenie bartysławskiej „dzielnicy-sypialni” – Petržalki. Rola techniki cyfrowej jednak w tym wypadku była wyłącznie służebna, można było ten pomysł zrealizować w sposób bardziej klasyczny. W innym kierunku poszedł Libor Fojtik, przedstawiając lalki Barbie i Kena w różnych miejscach współczesnej Opawy. Interesującą socjologizującą pracę pokazała Barbora Kulikowa, która starała się przedstawić w sposób wizualny i za pomocą towarzyszącego tekstu odczucia czworga młodych cudzoziemców żyjących w Pradze.

To tylko kilka przykładów prac pokazanych na wystawie, które według Vladimira Birgusa są nie tyle wyborem najlepszych dokonań studentów, co „fotografią” stanu aktualnego.

Marketa Bendova (22.3.1978 Brandy's nad Labem) - z cyklu "Neni doma"
Wystawa "Piętnastka", Stara Galeria ZPAF, Warszawa

Vojtech V. Slama (6.04.1974, Brno) - Z cyklu "Veci med"
Wystawa "Piętnastka", Stara Galeria ZPAF, Warszawa

 

Bratysława poetycka
Ratusz, pl. Bankowy, Warszawa
20 kwietnia – 15 maja 2006.
Kurator: Vaclav Macek

 

Okładka katalogu wystawy "Bratysława poetycka "

W RAMACH Dni Kultury Słowackiej w warszawskim Ratuszu pokazano wystawę „Bratysława poetycka” będącą wyborem zdjęć ze zredagowanego przez Vaclava Macka albumu o tym samym tytule. Vaclav Macek, który jest od 15 lat organizatorem i dyrektorem znanego festiwalu „Miesiąc Fotografii” w Bratysławie wykorzystał przede wszystkim zdjęcia, które prezentowane były podczas kolejnych odsłon tej imprezy.

Sama wystawa w Ratuszu rozczarowuje zarówno ze względu na skromny wybór jak i niesprzyjające warunki ekspozycyjne. Rozrzucone w dwóch holach na różnych piętrach kilkadziesiąt zdjęć trudno uznać za wystawę z prawdziwego zdarzenia.

Jeszcze raz okazuje się, jak mało przestrzeni ekspozycyjnych jest w naszym mieście. Szkoda, bo album zawiera wiele interesujących zdjęć, szczególnie tych historycznych.

Krzysztof Wojciechowski

Anton Sladek Zupne Namestie, 2000
"Bratysława poetycka" - (zdj. z katalogu wystawy)

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.