Galeria Luksfera
Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31
11 - 29 stycznia 2006
od środy do piątku w godz. 14.00 - 19.00,
w soboty i w niedziele 11.00 -17.00.

 

 


Radosław Wojnar, z serii „Łódź fabryczna”; wystawa w Galerii Luksfera w Warszawie

 

Radosław Wojnar: Łódź fabryczna

ŁÓDŹ, szczególnie jej główna, "fabryczna" część, jest dla mnie miejscem o niepowtarzalnym charakterze. Podczas studiów wielokrotnie odwiedzałem i obserwowałem to miasto. Nieodłącznie towarzyszyło mi wtedy poczucie jego wyjątkowości, szczególnej aury, swoistego rodzaju wahania; niemożliwe-możliwe. Za każdym razem odnajdywałem w nim jakiś rodzaj nierealności, który prawdopodobnie bierze się z spotkania, przenikania, czy wręcz zderzenia tego, co było i tego co jest; starego i nowego, sensownego i absurdalnego, zrozumiałego i niepojętego.

Każde z miast składa się z wielu warstw, każda historia zostawia w nim swój ślad, zmienna i znamienna jest skala i trwałość tych śladów. Odmienność Łodzi wynika dla mnie z ich niesamowitego przemieszania i z faktu, że na przekór niszczącej działalności czasu i ludzi, znaki te, nawet najmniejsze, pozostają widoczne. Razem tworzą przestrzeń, która mimo, że jest dziełem człowieka, wykazuje znamiona niezależnego istnienia. W Łodzi szczególnie często przypomina mi się zdanie wypowiedziane przez Franciszka Starowieyskiego - "człowiek jest epizodem w życiu przedmiotów".

Fotografować Łódź zacząłem jednak dopiero po ukończeniu studiów. Skończyły się regularne przyjazdy do Łodzi, a jednak pozostał we mnie niedosyt obrazu miasta, które zawsze mnie intrygowało i przyciągało. Jednak w pierwszych, tak zwanych "czystych" fotografiach, prostej rejestracji, czegoś mi  brakowało, czegoś więcej niż tylko powierzchnia rzeczy. Tego, co niewidoczne, niejednoznaczne, czegoś, co będzie jak Łódź sama -  mieszaniną celowości i przypadku, przenikaniem wielu warstw. Ta myśl podpowiedziała mi sposób pracy - postanowiłem każdą klatkę filmu naświetlać dwa razy, eksponować dwa różne, kolejne widoki. Mogłem tylko domyślać się jaki obraz stworzą ostatecznie, wypadkową oczekiwań i wyobrażeń - obraz myślowy, a może zmyślony?

Jest w świecie arabskim pojęcie "baraka" - aury, którą zyskują przedmioty przez długotrwałe użytkowanie. Łódź jest dla mnie miejscem obdarzonym taką aurą, przestrzenią gdzie by dotknąć przeszłość i wystarczy uważnie spojrzeć, zobaczyć tuż pod powierzchnią historię pokoleń, miejsca wytarte przez rzekę istnień.

Radosław Wojnar


Radosław Wojnar, z serii „Łódź fabryczna”; wystawa w Galerii Luksfera w Warszawie

Z SATYSFAKCJĄ można obserwować drogę twórczą młodych autorów, którzy swoje pierwsze pokazy prezentowali w Małej Galerii ZPAF-CSW.

Radosław Wojnar - tym razem w Galerii Luksfera na warszawskiej Pradze -   zaprezentował  barwne prace wykonane w Łodzi, prace bardziej nastrojowe, odwołujące się bardziej do emocji.

To, co łączy je z cyklem  „Teraz” sprzed dwóch lat, to akcentowanie faktury materii i zafascynowanie strukturą powierzchni. W tamtych pracach efekt „matematycznej” grafizacji stanowił dominujący element każdego zdjęcia. Tutaj autor grafizację tę otrzymuje jakby trochę obok, nakładając  poszczególne ujęcia. Nie wydaje się, by korzystał z pomocy komputera.

Domy i fragmenty architektury nabierają na tych zdjęciach swoistej aury, odczuwamy bardzo osobisty stosunek autora do miejsc, które sfotografował.

I mimo, że fotografie te są w zasadzie nastrojowymi impresjami na temat architektury, odnaleźć w nich możemy stałe elementy zainteresowania autora dla faktury materiału i pewnej zdyscyplinowanej geometrii, ujawniającej się  wyraźnie w poszczególnych pracach.

MG


Radosław Wojnar, z serii „Łódź fabryczna”; wystawa w Galerii Luksfera w Warszawie
Radosław Wojnar. Fot. Bruno Fidrych/AG

Radosław Wojnar (ur. 1974)
Absolwent Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. "Technik fotograf" z zawodu, na co dzień współpracuje z czasopismami i agencjami reklamowymi. Niezależnie stara się realizować zupełnie własne cykle fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawy indywidualne:
·  "Dotknięcie przestrzeni" - 2002 w ramach "Festiwalu Fotografii czarno-białej" w Zakopanym
·  "Teraz" - 2004 Mała Galeria ZPAF/CSW w Warszawie
·  2004 Biuro Wystaw Artystycznych we Wrocławiu
·  2005 "Cafe Brama" w ramach Festiwalu Myśli Drukowanej w Szczecinie

Wybrane cykle:
·  "Spojrzenie na Powązki" 1994/1995
·  "Twarze w drewnie" 1995
·  "Dotknięcie przestrzeni" 1999/2000
·  "Teraz" 2003/2004
·  "Łódź Fabryczna" 2004/2005

 


Radosław Wojnar, z serii „Łódź fabryczna”; wystawa w Galerii Luksfera w Warszawie

 

W FOTOTAPECIE poprzednio:

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.