Muzeum Przemysłu (Fabryka Norblina)
Warszawa, ul. Żelazna 51/53
28 maja – 31 lipca 2007
Kuratorzy: Jan Kubasiewicz i Józef Żuk Piwkowski

 

 

Wally Gilbert - Projekt Norblin

Wally Gilbert, z serii - Projekt Norblin

PRZEBYWAJĄC w Polsce przed rokiem Wally Gilbert zachwycił się starą fabryką Norblina i poświęcił na jej fotografowanie kilka dni. Sądząc po innych pokazywanych przez niego wówczas pracach można było spodziewać się bardzo daleko idących przetworzeń komputerowych. Okazało się jednak, że Gilbert postanowił oprzeć się na naturalnej urodzie fragmentów dziewiętnastowiecznych głównie maszyn.

Warszawska prezentacja Projektu Norblin jest kolejną i najpełniejszą, po kilku wersjach wystawy zrealizowanych już w USA. Jest też ona – jak można sądzić na podstawie dokumentacji – najbardziej interesującą i to nie tylko dlatego, że można na niej zobaczyć najwięcej prac. Najważniejsze jest to, że fotografie tych przedmiotów powróciły do swojego źródła i widz ma świadomość, że mógłby znaleźć w rzeczywistości motywy pokazane na zdjęciach, chociaż koncepcja wystawy nie przewiduje bezpośredniej konfrontacji przedmiotu z jego fotograficzną repliką, jak w „Tautologiach” Zbigniewa Dłubaka.

Wally Gilbert, z serii - Projekt Norblin

Wystawa jest ciekawa także pod względem wystawienniczym – wielkie wydrukowane na foliach zdjęcia doskonale prezentują się w pełnej lepkiego smaru przestrzeni a lśniące, umieszczone za pleksiglasem fotografie powieszone na ścianach doskonale kontrastują swoją doskonałością techniczną i sterylnością z ceglanymi ścianami fabryki.

Jedyne, co można zarzucić tym pracom, to brak fotograficznej perfekcji, jakiej można by oczekiwać po amerykańskim artyście. Ale rzecz polega na tym, że Gilbertowi (skądinąd - laureatowi nagrody Nobla w dziedzinie chemii z roku 1980) zależy przede wszystkim na stworzeniu uniwersalnego opowiadania o egzystencji tych maszyn i pośrednio o życiu ludzi, którzy w tej fabryce pracowali. Jest to próba na pewno udana, w szczególny sposób wzmocniona podczas warszawskiego wernisażu projekcją filmu dokumentalnego Jacka Prosińskiego „Ostatnia zmiana”, opowiadającego o zakończeniu pracy fabryki Norblina.

„Projekt Norblin” będzie pokazywany również w Łodzi w Centrum Sztuki PATIO od 31 sierpnia do 18 października br., w ramach Festiwalu Dialogu 4 Kultur.

KW

Wally Gilbert, z serii - Projekt Norblin

 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.