Galeria Luksfera
Warszawa. Ząbkowska 27/31.
8 kwietnia - 11 maja 2008 r.

 

 

Paweł Żak - Słodki poniedziałek i inne martwe natury

Paweł Żak, z wystawy Słodki poniedziałek i inne martwe natury, Galeria Luksfera, Warszawa

PRACE Pawła Żaka pokazane na wystawie Słodki poniedziałek i inne martwe natury zaskakują. Są inne pod każdym względem od tego, do czego nas przyzwyczaił. Nie są klasyczną a nawet stylistycznie archaizującą fotografią czarno-białą, niosącą sugestię egzystencjalnej narracji. Nie są mroczne ani zmęczone życiem, jak jego pięknie sfotografowane motywy roślinne, tak od razu pokazujące może oczywistą, ale realną prawdę o życiu. Tamte zdjęcia nie budziły wątpliwości.

Te fotografie są jasne, czyste, proste, przejrzyste.
I budzą wątpliwości.

Czy w miejsce piękna nie wkradła się ładność?
Czy czystość nie jest sterylnością?
Czy prostota nie jest schematycznością?
Czy jasność wynika ze świetlistości czy z pustki?
Czy panujący ład, oparty na ogół na osiowej symetrii nie przeszkadza czuć przestrzeni, która jest „pomiędzy”?
Czy nieobecność śladów „zepsucia” materii (tak wzbogacających każdą fotografię) jest sugestią lepszej rzeczywistości, czy też koncesją na rzecz rzeczywistości sztucznej, reklamowej?

Paweł Żak, z wystawy Słodki poniedziałek i inne martwe natury, Galeria Luksfera, Warszawa

Można się też zastanawiać się – prowokacyjnie - gdzie jest granica między ostatnim projektem Pawła Żaka a eleganckimi pracami wypełniającymi sprzedawane w sklepach IKEA ramy, co do których nie ma pewności, czy głównym towarem jest rama czy zdjęcie. Jeśli jednak komuś taka złośliwość wpadnie do głowy, to trzeba mu przypomnieć, że wszyscy ulegamy schematyzmowi, który zmusza nas, by za „głębszego” uważać człowieka smutnego a nie wesołego a wyrażenie „głęboka biel” w przeciwieństwie do „głębokiej czerni” traktować niemalże jak oksymoron. I dlatego oraz ze względu na znajomość dotychczasowej twórczości Pawła Żaka dobrze jest, oglądając te martwe natury, starać się rozstrzygać wątpliwości tak, by móc te prace dla siebie umieścić po tej stronie twórczości, po której ten artysta zawsze stał.

K. W.

Paweł Żak, z wystawy Słodki poniedziałek i inne martwe natury, Galeria Luksfera, Warszawa

 

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.