Mała Galeria ZPAF-CSW, Warszawa, Pl. Zamkowy 8
wystawa czynna od 23 kwietnia do 28 maja 1999 r.
Otwarcie - 27 kwietnia 1999 r., godz. 18.00
----------------------------------------------------------
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Tajemnice prostych opowieści
EST wielce prawdopodobne, że fotografie Pawła Żaka mogłyby powstać poza czasem - tak więc już na początku zakwestionowany jest nieodłączny w fotografii element: zapis czasu.
Click here
for English
version of
this page
Patrząc na te zdjęcia nie wiemy kiedy powstały - chociaż sepia każe kierować nasze wrażenia w odległą przeszłość. Ale to może być tylko pewnym wybiegiem autora, zmyleniem tropu umożliwiającego jakikolwiek punkt zaczepienia. Tak naprawdę Pawła nie interesuje przypisane fotografii utrwalanie ważnych czy mniej ważnych momentów naszego życia. Paweł Żak tworzy swój własny przeniesiony w fotografię świat za pomocą kilku elementów. W tym świecie, będącym czystą poezją obrazu, nie ma żadnych komputerów, wysokiej klasy kamer - całego tego zgiełku technologicznego.
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Poszczególne zdjęcia cechuje duża powściągliwość i elegancja, przypominają unikatowe odbitki graficzne. Z tych fotografii-obrazów wyłaniają się czasami tak realistyczne, że z trudem rozpoznawalne owoce (fragment jabłka, gruszka) zestawione w geometrycznych konfiguracjach z kamieniem, piaskiem, kawałkami drewna. Na tych z pozoru niezwykle statycznych kompozycjach dochodzi do szczególnie delikatnych napięć. Kontrastują one ulotność czegoś, co żyje, z tym, co wydaje się trwałe na wieki.
Niektóre sceny przywodzą na myśl klepsydry z przesypującymi się ziarenkami piasku, oświetlone zamglonym, oddalającym się w zaświaty słońcem. Jest w tych pracach jakaś mistyka zamknięcia i tajemnicy.
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Inna grupa zdjęć to świat sztucznych zabawek dla małych dzieci. Plastikowe koniki, pluszowe misie, kauczukowe laleczki, świnki, koniki zestawiane są w dziwnych tajemniczych konfiguracjach, czasami tworzą piramidy zwierząt - tak chętnie ostatnio wykorzystywany motyw w sztuce współczesnej. Innym razem zabawki te stają się geometrycznym elementem całej kompozycji akcentując jednocześnie ich silny zindywidualizowany charakter. Odpowiednio naświetlone w zderzeniu z innymi przedmiotami indywidualizują się i bronią przed pochopną unifikacją. W innych sytuacjach zapewne nie zauważylibyśmy ich wcale.
Cały świat zamknięty w "archeologicznych" zdjęciach Pawła Żaka przywodzi skojarzenia ze światem dzieciństwa, ale również kumuluje pewne tajemnice, których być może nigdy nie uda nam się rozwikłać - nawet w pełni dorosłym życiu.
Marek Grygiel
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Paweł Żak
ur.1965adres: 05-420 Józefów, ul. Laskowa 2 tel.: (0-22) 7895265
Studiował w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1986-93. Ukończył Wyższe Studium Fotografii w 1993 roku. Członek ZPAF od 1995.
Wybrane wystawy indywidualne:1994 - Dom i ogród, Galeria im. Antoniego Rząsy, Zakopane
Ważniejsze wystawy zbiorowe:
1993 - Dyplom '93, Stara Galeria ZPAF, Warszawa
1995 - Fotografia Polska, Rzym
1996 - Konfrontacje Fotograficzne, Gorzów Wielkopolski (I nagroda)
1997 - Poza reklamą, Stara Galeria ZPAF, Warszawa
1997 - Fotografia '97, Pałac Sztuki, Kraków
1998 - Fotografia '98, Pałac pod Baranami, Kraków
1998 - European Photography Contest, Vevey, Szwajcaria (Prix Broncolor de la lumiere)
1999 - Po drugiej stronie... - Malwina Wieczorek, Kostas Kiritsis, Paweł Żak, Fotografijos muziejos Siauliai, Litwa, Museum SiauliaiPrace w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji i Norwegii
Zobacz też :
Paweł Żak - Mała Galeria ZPAF-CSW, maj 1999 r.
Copyright © 1997-2012 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2012 Zeta-Media Inc.
e-mail: fti@zeta-media.com