Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa
16 października - 30 listopada 2008 r.
Otwarcie wystawy: 16 października, godz. 18.00
Kurator: Marek Grygiel

 

 

Tomasz Tomaszewski - Rzut beretem

Tomasz Tomaszewski, z cyklu Rzut beretem, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

WYSTAWA zdjęć Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży artysty po Polsce w latach 2007 i 2008. Zestaw 55 fotografii, które autor wybrał spośród wielu tysięcy, to socjologiczny dokument dotyczący przemian na wsi i mocny, poruszający obraz świata, ktory pozostaje nieznany i wyparty ze zbiorowej świadomości. Jest to świat byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.

PGR-y, propagandowa wizytówka PRL, mimo że w rzeczywistości całkowicie niewydolne, przedstawiane były przez nieomal pół wieku jako zwycięstwo gospodarki socjalistycznej nad burżuazyjną, aż przemieniły się w symbol systemu i razem z nim uległy likwidacji.

Te dawne majątki polskie i niemieckie, przejęte przez państwo po II wojnie, po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie, za życia zaledwie jednego pokolenia, przechodzą równie gwałtowną zmianę, wielki historyczny eksperyment, który dla wielu ludzi w nim uczestniczących przeradza się w dramat, a innym, mniej licznym, daje szansą na pozytywną odmianę dotychczasowej egzystencji.

Ten zbiór znakomitych fotografii to także materiał o znacznej wartości socjologicznej i edukacyjnej. Tomaszewski przedstawia istotny fragment najnowszej historii Polski w całej jego złożoności, w sposób obiektywny i głęboko humanistyczny zgodnie z intencją, jaka przyświecała jego pracy - uhonorowania ludzi polskiej wsi, których, wbrew oficjalnym deklaracjom, zepchnięto na margines. Wystawa Rzut beretem skazanych na niepamięć, naszej wspólnej pamięci przywraca.

Tomasz Tomaszewski, z cyklu Rzut beretem, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
/ Tomasz Tomaszewski, z cyklu Rzut beretem, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Tomasz Tomaszewski, z cyklu Rzut beretem, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.