Albumy fotografii Johna Demosa

 

John Demos - Shadows of Silence
wyd. Apeiron Photos, Grecja, 2003
ISBN 960-87442-2-9

TWÓRCZOŚĆ Johna Demosa należy bez wątpienia do tzw. fotografii humanistycznej, przywodząc na myśl tak oczywiste nazwiska jak Henri Cartier-Bresson czy Josef Koudelka. Właśnie z tymi fotografami łączy go zarówno zainteresowanie człowiekiem jak i wysmakowana estetyka jego zdjęć. Demos nie jest jednak, jak niektórzy epigoni Cartier-Bressona, dogmatycznym wyznawcą pogoni za "decydującym momentem" (rozumianym w płytki sposób) dla uzyskania specyficznego, nieco surrealistycznego efektu zamrożenia. Poszukiwanie czystości kadru (w czym pomocne jest słońce Grecji) i kompozycji spajającej wszystkie jego elementy nie odbywa się kosztem zamazania rzeczywistego znaczenia i kontekstu sceny.

Zatrzymane w pół kroku postacie jednak dokądś zmierzają i widz wie, dokąd. Wie, że uczestniczą w procesji czy pielgrzymce również dlatego, że fotograf prezentuje w tym albumie nie tylko takie kadry, które są dla niego charakterystyczne, są "jego". Nie waha się rozszerzyć pole widzenia, pokazując być może tych samych ludzi w sytuacjach nie wyabstrahowanych, zwykłych, w tawernach, na pikniku, podczas pogrzebu. Ci sami ludzie, których sylwetki mają pełnić rolę, jaką Steichen nadawał chmurom w swoich "Ekwiwalentach", pojawiają się (albo możemy to założyć) na innych zdjęciach jako bardzo konkretne osoby.

John Demos, Shadows of Silence, Tinos, 1986
John Demos, Shadows of Silence, Tinos, 1986
John Demos, Albania, 1995
John Demos - Albanie
wyd. Actes Sud Photographies, Francja, 2008
ISBN : 978-2-7427-7619-1

Pokazana w albumie "Cienie ciszy" prowincjonalna Grecja bywa w sposób wyidealizowany piękna i zupełnie zwykła, ale szczególną wartością fotografii Johna Demosa jest połączenie niezwykle wysokiego poziomu estetycznego z doskonale widoczną sympatią do fotografowanych ludzi i krajobrazów. Jest wyraźnie twórcą, któremu zależy przede wszystkim na prezentacji jakiejś sprawy i który dla osiągnięcia tego celu potrafi dobrać odpowiednie środki.

Natomiast fotografie z serii albańskiej, z przedmową Ismaila Kadare, wybitnego pisarza laureata nagrody Man Booker International, to reportaż w ścisłym tego słowa znaczeniu. Demos fotografuje okres natężenia fali nielegalnej emigracji po 1990 roku, jaka nastąpiła z Albanii przez Włochy do Niemiec. Wtedy to setki młodych Albńczyków przeprawiało się przez Morze Śródziemne do Włoch poczym  z Bari czy Brindisi wyjeżdżali do Niemiec w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Błyskotliwość i refleks z jakim Demos fotografuje te dosyć żywiołowe wydarzenia, stawiają go w rzędzie najwybitniejszych fotografów uprawiających rodzaj fotograficznego dziennikarstwa. Zdjęcia zebrane w jednym albumie zostały opublikowane dopiero w 2008 roku, ale nic nie straciły na swojej autentyczności i świeżości.

KW, MG

John Demos, z serii "Albanie": Uchodźcy albańscy wyjeżdżają do Niemiec, Brindisi, Włochy, 13.07.1990

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.