Najnowsze książki edition.fotoTAPETA

 

Chris Niedenthal
IN YOUR FACE – Oblicza niedawnej przeszłości, z esejem Martina Pollacka

80 zdjęć, obwoluta, 168 stron, ISBN 978-3-940524-13-3

To co przyniosły ostatnie dziesięciolecia – strach i przemiany – zapisało się wtedy i nadal maluje na twarzach wielu ludzi, w Pradze, Berlinie, Sofii i w Warszawie. Polski fotograf, Chris Niedenthal był tam wszędzie, zaglądał ludziom w oczy robiąc zdjęcia twarzy, spisywał współczesną historię. Martin Pollack, laureat Nagrody Lipskich Targów Książki – Porozumienie Europejskie 2011, napisał na temat tych fotografii:

„Poruszają i niepokoją nas do dzisiaj, chociaż te wydarzenia dawno mamy już za sobą, minęły, czasami prawie odeszły w niepamięć, ale uchwycone na zdjęciach nastroje i atmosfera, zachowały swoja ważność. Opowiadają historie, które nie straciły niczego ze swej aktualności”.

„A jednak w końcu to najczęściej pojedynczy ludzie, pojedyncze, wydobyte z anonimowego tłumu twarze, poszczególne epizody i zdarzenia pozostają nam najmocniej w pamięci…”

Chris Niedenthal - polski fotograf, urodzony w Anglii w 1950 roku, mieszka i pracuje w Warszawie. W latach przełomu 1980 – 1990 pracował dla międzynarodowych magazynów: Time, Newsweek, Der Spiegel. Laureat nagrody World Press Photo. Liczne publikacje, wystawy, autor wielu książek.

Martin Pollack - urodzony w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii, autor i tłumacz. Mieszka w Wiedniu i Burgenlandzie. Przez wiele lat korespondent magazynu Der Spiegel w Wiedniu i w Warszawie. Autor licznych książek, przedde wszystkim o Europie Wschodniej i Środkowej.

Chris Niedenthal i Martin Pollack zaprezentują swą książkę na Targach Lipskich 19 marca 2011 o godzinie 17:00 , Hala 4, Cafe.
Stoisko edition.fotoTapeta na Targach Lipskich znajduje się w Hali 5 – B 202. Targi trwają od 17 do 20 marca br. w godz. od 10:00 do 18:00.

 


HEUTE NEUNZIG JAHR

Uwe Johnson
Ein Fragment

Rafał Leszczyński
Fotos

edition.fotoTAPETA, Berlin Warszawa, 2009.
ISBN 978-3-940524-06-5

 

...eine Spurensuche, die eine Gesine Cresspahl betreibt nach der Kindheit ihres Vaters im vorigen Jahrhundert; unausweichlich wird sie Zeuge des nächsten, in dem 'Willy Zwo' wie diverse 'Führer' und 'Vorsitzende' es schwer machen für ihre Leute, als Nachbarn und Freunde zu leben, auch ruhigen Gewissens.

Uwe Johnson wollte so sein Buch HEUTE NEUNZIG JAHR angekündigt sehen, zum Druck vorgesehen war es für das Jahr 1984 – eine Geschichte des Schreiners Heinrich Cresspahl, die zu einer Geschichte Mecklenburgs und Deutschlands werden sollte, vom Oktober 1888 bis zum Winter 1978. Der Text bricht mit einer Begebenheit im Juni 1946 ab. Johnson erlebt eine Veröffentlichung nicht mehr. Nach seinem Tod lag das Fragment auf seinem Schreibtisch. Norbert Mecklenburg hat es herausgegeben. Dieses Buch bringt das Fragment Johnsons in einer neuen Ausgabe – zusammen mit Bildern des polnischen Fotografen Rafal Leszczynski. Die Fotos zeigen das Licht und das Wasser der Ostsee, in immer neuen Tönen – Ergebnis einer Jahre währenden Suche an der Küste Polens. Und die Ostsee, das Wasser, gehören zu Johnson wie die Erinnerung. Jedes der vier Bücher, die zusammen Johnsons Hauptwerk JAHRESTAGE bilden, beginnt oder endet am Wasser:

Lange Wellen treiben schräg gegen den Strand, wölben Buckel mit Muskelsträngen, heben zitternde Kämme, die im grünsten Stand kippen.

 


O WOJNACH

Andreas Rostek
Opowiadania

Krzysztof Miller
Zdjęcia

edition.fotoTAPETA, Berlin Warszawa, 2009.
ISBN 978-83-61072-05-8

 

Dla zdjęć i relacji o wojnie już dawno temu wynaleziono właściwą im "estetykę", która jednak zakłamuje prawdziwy obraz wojny. Nasza książka, łącząc zdjęcia i opowiadania, próbuje zmierzyć się z tym problemem i we właściwy sobie sposób świadczyć o niszczycielskiej sile oraz absurdalności wojny. Zarówno zdjęcia, jak i teksty krążą wciąż wokół tego samego jądra: wojna jest przemocą, a przemoc pociąga za sobą indywidualne cierpienia. I nic ponadto. Skrywa się to często pod chwytliwymi sloganami, przydługimi rozprawami naukowymi, po pojęciem epokowych wydarzeń i konieczności. W ostateczności od stuleci, od tysiącleci, cierpią i zawsze cierpieli: dziecko, kobieta, mężczyzna. I to w niewyobrażalnie wielkiej liczbie.

 


ODSETEK SAMOBÓJSTW
WŚRÓD KLAUNÓW

Opowiadania i teksty Serhij Żadan

Zdjęcia Jacek Dziaczkowski

edition.fotoTAPETA, Berlin Warszawa, 2009.
ISBN 978-83-61072-04-1

Opowiadania i zdjęcia z Ukrainy - pięć lat po zakończeniu rewolucji, która być może wcale nią nie była? Co zostało z pomarańczowej rewolucji, w kraju rozrywanym przez kryzys finansowy i polityczne gierki walczących o władzę oligarchów i politykierów? Ukaraiński pisarz Serhij Żadan i fotograf Jacek Dziaczkowski opowiadają o górnikach z Donbasu, i kijowskiej klasie średniej, o ćpunach z Charkowa i statystycznym przechodniu-szaraku ze Lwowa. Pokazują, jak szybko okoliczności zmieniają nadzieję czasów przełomu w mieszaninę rezygnacji i pragmatycznej woli przetrwania. A wszystko to opowiedziane jest językiem i dobitnym, z czułością i palącą dokładnością. I nie ma tu miejsca na banał i mitotwórcze gadanie, jest natomiast wrażliwość na różne oblicza codzienności.

Wieczór autorski Serhija Żadana -  środa 7, kwietnia 2010, godzina 19, Czuły Barbarzyńca, Warszawa ul. Dobra 31.

 


TU BYLIŚMY
Ginące ślady zaginionej kultury

Fotografie Tadeusza Rolkego

Esej Simona Shamy

Z wprowadzeniem Feliksa Tycha i tekstami Abrahama Joshuy Heschela

edition.fotoTAPETA
ISBN 978-83-61072-03-4

Jak wspominać stratę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć fotograf Tadeusz Rolke. Przez ostatnie piętnaście lat odwiedzał południowo-wschodnią Polskę zaglądając do miasteczek i wsi, gdzie wcześniej mieszkali chasydzi. Z tej podzielonej między Polskę i Ukrainę części świata, kultura chasydzkich Żydów, znikła już dawno. Pozostały tylko kamienie, zrujnowane domy i krajobraz. Jak odczytać znikającą przeszłość z krajobrazu opowiada historyk Simon Shama. Jeżdżąc po Puszczy Białowieskiej opowiada, na przykładzie tego niezwykłego zakątka na północno-wschodnim krańcu Europy, całą historie Polski.

 

 

 

 

Zobacz też:

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2023 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2023 Zeta-Media Inc.