Galeria "Asymetria"
Warszawa, ul. Nowogrodzka 18a m. 8.
31 marca - 30 kwietnia 2009 r.

 

 

Fotografie subiektywne Jerzego Lewczyńskiego

WYSTAWA fotografii Jerzego Lewczyńskiego jest pierwszą z cyklu prezentującego uczestników legendarnej wystawy "Antyfotografia" (Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs).

Na wystawie pokazanych jest kilkadziesiąt  wglądówek pocztówkowego formatu  z okresu 1956-1961, zdjęć zaliczanych przez autora do "subiektywnych".  Prace te wykonane w dekadzie poprzedzającej przełomową dla fotografii polskiej wystawę "Fotografia subiektywna" (1968) świadczą  o pionierskiej roli jaką odgrywał Lewczyński w czasie, gdy niewielu fotografów kierowało obiektyw na rzeczy zwyczajne, "nieważne", robiąc  zdjęcia w stylu bliskim fotografii Nowej Rzeczowości.

Jest to zbiór bardzo ciekawy również ze względu na to, że mówi wiele o wrażliwości plastycznej artysty, który w swoich najbardziej znanych projektach posługiwał się fotografiami znalezionymi, wykonanymi przez innych. Na świadomość Lewczyńskiego jako fotografa niewątpliwie wpłynęły kontakty z Otto Steinertem, twórcą ruchu fotografii subiektywnej - na wystawie można zobaczyć kopie listów od niemieckiego fotografa.

Galeria "Asymetria" planuje przeprowadzenie w dniu zakończenia prezentacji (30.04.2009) spotkania z artystą.

KW

 

Zobacz też:

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

 

Zobacz też:

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.