Fotoklub 5 x 5
Lwów, 2 Koliyivshchyny sq.
28 października - 30 listopada 2011 r.
Krzysztof Wojciechowski - Musica Muta we Lwowie
Wystawa Krzysztofa Wojciechowskiego pt. Musica Muta, znana już z wcześniejszych prezentacji w Warszawie, doczekała się swojej premiery we Lwowie. Na zaproszenie Fotoklubu 5 x 5 została otwarta pod koniec października z udziałem bardzo licznej publiczności. Okazuje się bowiem, że FOTOKLUB CAFE 5 x 5 (tak brzmi oficjalna nazwa), to jedno z najbardziej aktywnych miejsc na kulturalnej mapie Lwowa.
Prowadzony z rozmachem i pomysłowością przez menadżera artystycznego, Kostię Samoljaninowa, klub dysponuje niewielką salą kawiarnianą, gdzie na jednej ze ścian prezentowane są fotografie, zawsze w ilości 5 sztuk. Drugie pięć prac jest zawieszane na dużych banerach na zewnątrz budynku. To, że miejsce zadedykowane jest fotografii, widoczne jest zarówno w niewielkiej sali, gdzie zamontowano przy ścianach podesty z powiększalnikami i starymi nieużywanymi już aparatami (głownie produkcji radzieckiej), jak i na zewnątrz, gdzie na skwerze, na jednym z drzew, jest również widoczna półka ze starym sprzętem fotograficznym „z epoki”. Bardziej jednak przyciągają ogromne fotografie, które przekrywają całą nieomal fasadę starej, odremontowanej kamieniczki. Warto dodać, że Fotoklub 5 x 5 mieści się na Starym Mieście, nieopodal słynnej cerkwi wołoskiej i Arsenału - miejsce na szlaku, jak to się mówi.
Wystawa Krzysztofa Wojciechowskiego została zaaranżowana właśnie w ten sposób. Pięć zestawów fotografii fragmentów czarnych winylowych płyt wewnątrz i pięć dużych fotografii muzyków jazzowych, koncertujących w Warszawie w późnych latach 60., na ścianie zewnętrznej galerii.
Te duże fotografie pełnią jednocześnie rolę zapraszającą do wnętrza. Całość wystawy, w takim zestawie prezentowana po raz pierwszy, znakomicie się uzupełnia.
Zdjęcia występów „na żywo” i fotografie zapisanej muzyki, wobec której autor zaznacza swoje preferencje wybierając płyty ulubionych wykonawców swojej młodości. Obok Krzysztofa Komedy pojawiają się The Beatles, Peggy Lee i Ben Webster.
Nic dziwnego, że tak przystępna formuła spowodowała, pojawienie się na otwarciu nie tylko licznej rzeszy amatorów dobrej fotografii (z czego miejsce jest znane) ale również miłośników jazzu, tym bardziej, że w listopadzie ma się odbyć kolejny Festiwal Jazzowy we Lwowie i wystawa ta dobrze wpisuje się w to wydarzenie.
Na otwarcie dotarł również urzędujący od 3 miesięcy nowy konsul RP we Lwowie, p. Marian Orlikowski, który dwie godziny wcześniej brał udział w otwarciu innej wystawy instalacji dwóch polskich artystów: Jarosława Perszki i Wojciecha Jagielskiego w Galerii Dzyga na ulicy Ormiańskiej. Galeria ta jest również miejscem ożywionej działalności artystycznej w ramach tej samej instytucji.
Tego samego wieczoru została jeszcze zaprezentowana projekcja diapozytywów z kolekcji Małej Galerii (1977-2006) ze szczegółowym komentarzem piszącego te słowa.
Natomiast z inicjatywy Andrzeja Bojarova, który jest pomysłodawcą i kuratorem całego projektu, odbywają się jeszcze projekcje video Krzysztofa Wojciechowskiego pt. STRESZCZENIE. Jest to 12 minutowy zapis destrukcji i rekonstrukcji polskiej flagi narodowej, co ma szczególny wydźwięk w kontekście Święta Niepodległości 11 listopada.
Na przyszły rok, we współpracy z Konsulatem Polskim we Lwowie i Instytutem Polskim w Kijowie oraz Lwowskim Centrum historii miejskiej, planowane sa dalsze projekty wystawiennicze, zarówno w kompleksie Galerii Dzyga na ulicy Ormiańskiej jak i w galeriach niezależnych, np. w Galerii Geri Boumena.
Marek Grygiel
Zobacz też:
- Krzysztof Wojciechowski & His Jazz Photos, PhotoClub 5x5
- Art Association 'Dzyga" we Lwowie
- Dzyga Gallery: projects by Jaroslaw Perszko and Jacek Jagielski
W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:
- Zygmunt Rytka, Krzysztof Wojciechowski: When I’m Sixty-Four, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2011)
- Krzysztof Wojciechowski - "Obrazy ujawnione", "Czas ujawniony", wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski i w ART + on, Galerii Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex, (2010)
- Znaki zmiany: Fotografia Krzysztofa Wojciechowskiego z lat 80-tych w kalendarzu „Ikony zwycięstwa”
- Krzysztof Wojciechowski: "Musica Muta", wystawa w Małlej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie, marzec-kwiecień 2005 r.
- Krzysztof Wojciechowski: "Historie lewantyńskie", wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie, wrzesień 2002 r.
- Krzysztof Wojciechowski: "Barwy walki. Pewna kolekcja krawatów", wystawa w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie, czerwiec 1999 r.
- Krzysztof Wojciechowski: Parabolae, wystawa w Galerii Fotografii PaCamera w Suwałkach, 1997 r.
Copyright © 1997-2025 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2025 Zeta-Media Inc.