Wojciech Zawadzki (1950-2017)

561
Wojciech Zawadzki - Fot. Jacek Jaśko (nj24.pl)

Zmarł wybitny fotograf Wojciech Zawadzki. Jego wierność prawdziwej fotografii była godna podziwu. Tworzył środowisko fotograficzne w Jeleniej Górze, gdzie mieszkał i można dzisiaj po latach stwierdzić, że było to jedno z najmocniejszych i najciekawszych miejsc na mapie fotografii w Polsce lat 80. i 90. Zawadzki był jednym z aktywnych uczestników tzw. Fotografii Elementarnej skupionej we Wrocławiu wokół Galerii Foto-Medium-Art. a także jednym z inicjatorów wielokrotnych edycji wystaw fotografii pt. „Kontakt”. Przez lata jako kurator prowadził wraz z Ewą Andrzejewską galerię „Korytarz”, w której wystawiał ambitną i poszukującą fotografię.

Udało mi się kilka razy z nim współpracować, m.in. przy jego indywidualnej wystawie pt. „Czas i miejsce” w Małej Galerii w 1996 roku (http://fototapeta.art.pl/ft21-2mgaleria.html), ale także i przy wystawach zbiorowych na Litwie („Obszary prywatności”) czy w Wielkiej Brytanii, w Brighton, gdzie jego perfekcyjnie wykonane prace stanowiły ważną część wystawy „Memento Mori”. Wcześniej podziwiałem również jego wspaniałe czarno-białe fotografie na znakomitej wystawie Looking East w Galerii Image w Arhus w Danii. Ostatni, wielki cykl, który realizował od kilkunastu lat, to „Moja Ameryka” gdzie nie ukrywał wpływu, jaki na niego wywarła klasyczna fotografia tego kontynentu i który jest jednocześnie rodzajem podsumowania jego pracy.

Oprócz własnej, bardzo konsekwentnej i stylistycznie zdefiniowanej twórczości, zajmował się również dydaktyką będąc wykładowcą Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, które nawiązywało do założonego jeszcze w 1984 roku Studium w Warszawie oraz Studium Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Jego prace znalazły się w wielu istotnych zbiorach w kraju i za granicą.

Był postacią bardzo cenioną nie tylko przez krytyków i historyków fotografii ale również przez samych kolegów fotografów, którzy niejednokrotnie odwoływali się do jego twórczości i pasji fotograficznej czerpiąc obszernie z jego wiedzy i doświadczenia.

Marek Grygiel

Pogrzeb Wojciecha Zawadzkiego 24.06.2017

 

W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

 

Zobacz też:

 

 Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.