Odszedł Marian Schmidt

 

Marian Schmidt Marian Schmidt (1945-2018)
Source: Facebook

Dla wszystkich mających cokolwiek wspólnego z fotografią postać znana i szanowana od kilku dekad. Fotograf – filozof, który na swoich zdjęciach przedstawiał najczęściej prosty, ale mający jakieś metafizyczne głębokie tło świat. Założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii w której zgromadził znakomitych i ważnych fotografów, historyków fotografii, wybitnych znawców technik fotograficznych kształtujących nie tylko wiedzę i warsztat młodych adeptów fotografii ale też ich postawy wobec tego medium.

Z obcowania z nim zawsze wychodziło się wzbogaconym jeśli nie o poszerzona wiedzę, to przynajmniej z refleksją nad danym zjawiskiem czy problemem fotograficznym. Cechowała go otwartość, chociaż nie był bezkrytyczny, co może przyczyniało się do tego, że cieszył się ogromnym autorytetem w środowisku fotografów nie tylko w Polsce.

W tym miejscu warto przypomnieć rozmowę, jaką przeprowadziliśmy z Marianem Schmidtem u progu powstania FOTOTAPETY.

Szkoda, że nie będziemy już mogli z nim porozmawiać, i to nie tylko o fotografii, bo na pewno byłaby to rozmowa ciekawa i wartościowa, taka, jakich nigdy nie jest za wiele.

M.G.

 

199810fota19
Fot. Marian Schmidt - "Powódź. Wyspa Św Ludwika", Paryż, 1995

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:

Zobacz też:

 Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.