Gallery WM
“Twenty Twenty”
Celebrating the 20 years anniversary of Gallery WM.
Gallery WM Elandsgracht 35 Amsterdam,1016TN
24.01. - 22.02.2020

Jubileusz

Krzysztof Wojciechowski, Wanda Michalak, Marek Grygiel i Janusz Szczucki w Galerii WM, październik 2002. Fot. Pete Purnell.

Gdy w 2010 roku galeria WM w Amsterdamie świętowała 10-lecie specjalną wystawą i wydanie ciekawie zaprojektowanego katalogu, nikt nie myślał o kolejnym jubileuszu. A tu nagle minęło kolejnych dziesięć lat i 24 stycznia 2020 otwarto w Galerii WM następną wystawę jubileuszową. Nie często się zdarza, by prywatna, niewielka galeria osiągnęła tak długi staż nieprzerwanie przy tym oferując bardzo interesujące i zróżnicowane wydarzenia artystyczne.

Gallery WM, Elandsgracht 35-BG, 1016 TN Amsterdam. Fot. M. Grygiel
Wernisaż wystawy "Twenty-Twenty", 24 stycznia 2020 r. Fot. © Pete Purnell (gallerywm.com)

Założona przez Wandę Michalak i jej męża Paula Schäublina, a od 10 lat współprowadzona przez Sebastiana Rypsona (syna Wandy), pozostaje jakby „przedsięwzięciem rodzinnym”, skupiającym się na prezentowaniu sztuki wizualnej, bo nie tylko ściśle rozumiana fotografia jest tam obecna.

Najpierw kryterium programowym były wybory Wandy, która sama od lat fotografuje i wystawia swoje prace zarówno w Holandii, w Polsce, jak i na całym świecie. Wraz z Paulem jest w ciągłych podróżach, co pozwala na realizację i wymianę fotograficznych pasji z wieloma artystami na całym kontynencie.

Galeria ma również zasługi w prezentowaniu artystów mieszkających w Amsterdamie, jak to się mówi „Amsterdam-based photographers”, bo - jak wiadomo - w tym mieście jest szerokie środowisko artystów z różnych części globu.

Z racji pochodzenia i dzięki kontaktom z rodzinnym krajem w galerii WM prezentują swoje prace również bardzo często fotografowie z Polski lub polskiego pochodzenia. Właściwie można tu nadmienić, że większość ważniejszych artystów tego medium było zapraszanych na wystawy, niektórzy nawet wielokrotnie. Ostatnio prezentował tutaj swoje fotografie Chris Niedenthal, a wcześniej Anna Witkowska, Kasia Fortuna, Waldemar Zdrojewski, Tadeusz Rolke i zmarły niedawno Krzysztof Wojciechowski.

Krzysztof Wojciechowski i Tadeusz Rolke w Gallery WM we wrześniu 2016 r. Fot. M. Grygiel.

Wytworzona w galerii atmosfera nawiązywania łatwych i interesujących relacji artystycznych, co przecież jest również cechą tego otwartego miasta, sprzyja poznawaniu nowych propozycji artystycznych, prezentowaniu nowych, ciekawych wystaw. Znaczenie Gallery WM jest nie do przecenienia, co znalazło również potwierdzenie w zaproszeniu jej na coroczne targi fotografii FOTOFEVER w Paryżu w 2018 roku.

© Wanda Michalak

Na zakończenie warto zacytować kilka słów Pawła Żaka, który wystawiał w galerii WM swoje prace i który z okazji poprzedniego jubileuszu napisał: „Na następnych sto lat działalności galerii życzę Wam (i sobie) niewyczerpanej energii i wielu wspaniałych jak dotąd wystaw i spotkań z ludźmi, do których te wystawy są okazją”.

Nie pozostaje nic innego, jak podpisać się pod tymi słowami!

Marek Grygiel




W FOTOTAPECIE poprzednio m.in.:

Zobacz też:





Spis treści

Copyright © 1997-2024 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2024 Zeta-Media Inc.