Six Images Gallery
Boomstraat 6
1015 LC Amsterdam
22 kwietnia - 15 lipca 2006 r.

 

 

Dobry wieczór, księżycu!

Wystawa Wandy Michalak "Bonsoir Madame la Lune!"

Wanda Michalak - Bonsoir Madame La Lune! Dominicana, 27 grudnia 2004 r., godz. 12:21 w nocy

Wszystko zaczęło się od przypadku, jak większość zresztą moich fotograficznych serii. Przez przypadek znalazłam się (rok temu) na wyspie San Domingo. Przez przypadek byłam nocą na plaży w pełni księżyca. Nie mogłam nie zrobić tego zdjęcia...


Neapol, 15 listopada 2005 r., 11:20 wieczorem.
Okładka katalogu wystawy Wandy Michalak "Bonsoir Madame La Lune!" w Six Images Gallery w Amsterdamie.

TAK zaczyna się opowieść Wandy Michalak na temat jej najnowszej serii zdjęć powstałych w przeciągu ostatniego roku. W niedługim czasie po tej wspomnianej powyżej egzotycznej podróży autorka znalazła się w Warszawie i tutaj również postanowiła zrobić zdjęcie, którego bohaterem stał się księżyc. Po jakimś czasie  była meksykańska plaża, potem góry w Szwajcarii, odległy Kamerun w Afryce, rodzinny Amsterdam, w którym mieszka od lat, Irlandia, Neapol... i tak powstał ten niecodzienny dziennik - zapis podróży do tak różnych miejsc na naszej planecie.

Motywem przewodnim jest księżyc, jego pełnia. W jakiś przypadkowy sposób czas pobytu był jednocześnie czasem pełni. Autorka niektóre już następne podróże "zaplanowała razem z księżycem". Ale bywało, że nie zawsze dopisywało jej szczęście w postaci bezchmurnego nieba.

Niemniej powstał ciekawy cykl, będący jednocześnie oryginalnym dziennikiem podróży.  Zdjęcia - niezwykle starannie odbite - są jednocześnie na granicy czytelności, tajemnicze jak wszystko co wiąże się z mrokiem  i ciemnością, przemawiają nastrojem i niepowtarzalna aurą. Rozmazane, nieostre i zamglone kontury utrwalonych budowli, przedmiotów a nawet postaci dopełniają wrażenia subtelnej gry z tak nikła ilością księżycowej poświaty, jaką się dało zapisać na tych nastrojowych nokturnowych fotografiach.

Gdy opowieść autorki na temat okoliczności powstania poszczególnych fotografii się kończy – ona sama odkrywa, że jej księżycowe zdjęcia to oryginalny fotodziennik z ubiegłego, bogatego w wydarzenia, szalonego roku. Oryginalny i nie zanadto przegadany. Przez co tak bardzo intrygujący.

MG

Wanda Michalak - Bonsoir Madame La Lune! Amsterdam, 21 czerwca 2005 r. godz. 10:33 wieczorem.
Wanda Michalak - Bonsoir Madame La Lune! Meksyk, Playa Ventura, 23 lutego 2005 r, godz. 2:05 w nocy

Zobacz też:

 

Poprzednio w FOTOTAPECIE m.in.:


 

Otwarcie wystawy Wandy Michalak w Six Images Gallery w Amsterdamie, 22 kwietnia 2006 r. Fot. M. Grygiel

 

 


Spis treści

Copyright © 1997-2022 Marek Grygiel / Copyright for www edition © 1997-2022 Zeta-Media Inc.